Olimpiai "mobiltelefon-ajándék" Kínától a londoni metrónak

A világ egyik vezető, kínai informatikai cége ingyen tenné - "olimpiai ajándék" gyanánt - alkalmassá a londoni metróhálózatot a mobiltelefonok felszín alatti használatára, de ajánlatát - elsősorban a kínai hadsereghez fűződő, állítólagos szoros kapcsolatai miatt - brit politikai körökben fanyalogva fogadják.

A The Sunday Times konzervatív vasárnapi lap beszámolója szerint a Huawei - a világ egyik legnagyobb informatikai és távközlési berendezésgyártója, amelynek egyik külföldi gyártóbázisa Magyarország - 50 millió font (16 milliárd forint) értékben telepítene az alagutak mennyezetére olyan vevőhálózatot, amely lehetővé tenné a mobiltelefonok használatát a londoni metróban.

A brit főváros 400 kilométeres, tizenkét fővonalból álló - évente 1,3 milliárd utast szállító - metróhálózatának felszín alatt futó szakaszain jelenleg nem lehet használni a mobiltelefonokat, mivel eddig nem építették ki az ehhez szükséges vételi hálózatot.

A Huawei azonban a brit lap értesülése szerint ingyen felajánlotta ilyen hálózat felszerelését a Transport for Londonnak, a londoni tömegközlekedés fenntartásáért felelős városházi cégnek, "ajándékként az egyik olimpiai nemzettől a másiknak". A Pekingben rendezett előző nyári olimpia után, jövőre London lesz a házigazdája a játékoknak.

A kínai cég azt reméli, hogy a hálózat kiépítése után - a rendszer karbantartásából származó bevétel mellett - további beruházásokhoz juthat Nagy-Britanniában.

A The Sunday Times szerint azonban a Huawei a kínai hadsereg számára is végez távközlési hálózati szolgáltatásokat, alapítója és tulajdonosa, Zsen Cseng-fej (Ren Zhengfei) pedig korábban a kínai fegyveres erők kötelékében szolgált. Zsen Cseng-fej 23 évvel ezelőtt alapította a Huaweit, és az alapító korábbi, hadmérnöki hivatásából adódható következtetéseket a Huaweinél rendszeresen cáfolják, azzal, hogy jóllehet a férfi továbbra is a cég vezérigazgatója, tulajdoni hányada azonban már csak 2 százalék a társaságban.

A brit lap úgy tudja, hogy a kínai cég tevékenységét az Egyesült Államokban is "gyanakvással szemlélik", és a vállalatnak nehézségeket okoz jelentősebb megbízások elnyerése Amerikában.

A cikk szerint a brit elhárítás vezetői már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy Kínának módjában állhat a brit gazdaság megbénítása a távközlési és más közszolgáltatási rendszerek elleni támadásokkal. A brit elhárítási szolgálatok külön aggodalmuknak adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy a Huawei által a legnagyobb brit távközlési és internet-szolgáltató, a BT hálózatában eddig felszerelt berendezéseket is fel lehet használni "életfontosságú szolgáltatások" működésének lehetetlenné tételére - áll a konzervatív vasárnapi brit lap írásában.

Patrick Mercer konzervatív alsóházi képviselő, a brit parlament terrorizmusellenes albizottságának volt elnöke a The Sunday Timesnak kijelentette: "bizonyított tény", hogy a Nagy-Britannia ellen elkövetett cybertámadások "egy részét" Kínából indították. "Kérdés, hogy amikor az egész világ tekintete ránk irányul, értelmes dolog-e kínai céggel felszereltetni egy érzékeny mobiltelefon-hálózatot" - tette hozzá a tory képviselő.

A Huawei Magyarország Kft. - a cég Brazílián kívül második külföldi gyártó és szolgáltató bázisa - a tavalyi próbaüzem után idén 2,5 milliárd, jövőre 3,5 milliárd dollár bevételre számít az európai, az oroszországi és az észak-afrikai exportból.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció