Komputer kontra emberi elme: az IBM Watsonja a Jeopardy! szellemi vetĂ©lkedĆ szuperbajnokaival mĂ©rkĆzik meg
2011. februĂĄr 15.
Az egyszerre 2208 processzort mƱködtetĆ, 15 ezer milliárd bájtos memóriájú gépet irodalmi idézetek és tudományos formulák mellett olyan adatokkal töltötték fel, mint a pápák uralkodásának kronológiája, vagy Oscar-díjas színésznĆk listája. A gépben benne van gyakorlatilag minden, a programozói által ismert lexikális tudás rövid és kombinatív összefoglalója. "Ez gyakorlatilag a Wikipédia, a pontatlanság fenyegetĆ veszélye nélkül" - írta a The Washington Post.
A David Ferrucci és csapata által megalkotott Watson sokkal bonyolultabb "gondolkodásra" képes, mint a legendás Deep Blue, amely 1997-ben hat játszmában verte meg Garri Kaszparov sakk-világbajnokot.
"A komputer néha nagyon emberi módra lép" - nyilatkozott a mérkĆzésérĆl Kaszparov.
Amíg azonban a Deep Blue kizárólag csak sakkozni tudott, addig a Watsonnak számtalan gyakorlati hasznosítása lehet a mindennapokban - jelentette a The Wall Street Journal.
A felvételrĆl közvetítendĆ vetélkedĆn az emberiséget Brad Ruttner és Ken Jennings fogja képviselni. A közelgĆ összecsapás - és a tárgyi tudás - jelentĆségével kapcsolatban elĆzetesen számos írás jelent meg az amerikai sajtóban. Ezek jó része azt feszegette, hogy a iPhone és a Google korában, amikor minden válasz csak néhány kattintásra van, és amikor könnyen használható elektronikus kütyük veszik át a szótárak és a könyvtárak szerepét, vajon mi értéke lehet az emberi agyban elraktározott olyan adatoknak, hogy melyik államnak mi a fĆvárosa, vagy hogy milyen hosszú volt Humphrey Bogart lábszárcsontja.
"A tudásban való gazdagság akkor is hasznos, ha a gépek egyre többet gondolkodnak és emlékeznek helyettünk Ahhoz, hogy az életben bármirĆl tájékozottan tudjunk dönteni, tudásra van szükségünk. Ha valami után a Google-ban kell kutatnod, hátrányban vagy" - mondta.
A 74 esztendĆs bajnok rámutatott, hogy a tények alakítják a gondolkodást és csiszolják az érvrendszert, ezért a tényismeret nélkülözhetetlen. Mint rámutatott óriási a különbség a tudás és a bölcsesség között, ezt a 30 millió dolláros Watson képtelen volt áthidalni.
"Nem hinném, hogy a tudásunkat ki akarnánk szervezni a gépekbe. Nem emlékszem már a telefonszámokra, mert beírtam a mobilomba Ćket, s a nap járásából nem tudom megmondani, hogy mennyi az idĆ, de a gondolkodás, az emlékezés és az elemzés továbbra is központi maradt számomra" - mondta Jennings.
Brad Ruttner szerint a Jeopardy! még sokáig az emberek szellemi vetélkedĆje marad.
"Egészen addig, amíg nem ültetnek implantátumokat az agyakba"- mondta.
Az emberi elme és a mestersége intelligencia legújabb vetélkedĆjének három fordulóját február 14-én, 15-én és 16-án közvetíti az NBC televízió.
KapcsolĂłdĂł cikkek
- IBM 1,6 PFLOPS teljesĂtmĂ©nyƱ szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p Xeon lapkĂĄkkal
- Watson, a nyerĆgĂ©p
- KvĂzjĂĄtĂ©kban szerepel az IBM szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©pe
- IBM szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p Nvidia grafikus csipekkel
- Ăj vĂzhƱtĂ©ses szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p az IBM-tĆl
- Ăjabb IBM szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p, kĂ©tmilliĂł laptop erejĂ©vel
- 1 PFLOPS-os IBM szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p
- A vilĂĄg leggyorsabb polgĂĄri szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©pe
- Az elsĆ amerikai szuperszĂĄmĂtĂłgĂ©p OroszorszĂĄgnak
- SikerĂŒlt szĂĄmĂtĂłgĂ©ppel modellezni egy agyfĂ©ltekĂ©t