Pontot tennének az emailbotrány végére a brit honatyák
2011. január 26.
A Climategate néven elhíresült botrány háttere, hogy 2009 novemberében kiszivárgott a Kelet-angliai Egyetem Klímakutató Központjában dolgozó egyes tudósok több ezer emailből álló levelezése, amelynek egyes szakaszai a klímaszkeptikusok szerint arra utalnak, hogy a kutatók manipulálták, illetve elrejtették az adatok egy részét, hogy megvédhessék tudományos álláspontjukat a klímaváltozás jelenvalóságáról és emberi eredetéről. Olyan vádak is elhangzottak, melyek szerint a tudósok közvetlenül a decemberi koppenhágai klímacsúcs előtt megpróbálták szándékosan eltúlozni az éghajlatváltozás negatív hatásait.
A tavalyi év folyamán azonban három nagy-britanniai vizsgálat is felmentette a tudósokat, valamint a klímakutató központ vezetőjét, Phil Jonest; az első vizsgálatot éppen a kedden is állást foglaló parlamenti bizottság végezte.
A parlamenti testület utalt John Beddingtonnak, a brit kormány tudományos főtanácsadójának véleményére is, amely szerint a klímaváltozás melletti átfogó érvrendszer "meglehetősen egyértelmű".
A bizottság ugyanakkor megerősítette azt a tavalyi vizsgálatok során is megfogalmazott ajánlást, amely kimondja, hogy a klímatudósoknak átláthatóbban és nagyobb nyitottsággal kellene válaszolniuk az információkérésekre: ki kellene adniuk az adatokat, a módszertant és a felhasznált számítógépes programokat is, hogy elemzéseik megismételhetők legyenek. A képviselők szerint ez elejét venné nemcsak a tudományos csalásoknak, hanem a téves információk elterjedésének is.
Kapcsolódó cikkek
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot
- Papírhalmozás helyett elektronikus számlák
- Sokoldalú LED-es megoldású kijelzők az LG-től
- Masat-1 - Pályára állt az első magyar műhold
- 1 Pbyte-ra nőtt a NIIFI tudományos adattároló szolgáltatásának összkapacitása