Sorra záratják be a kínai fájlcserélőket

Megkongatták a vészharangot Kína fájlcserélő és videomegosztó portáljainak, miután több népszerű oldal tartalma vált elérhetetlenné a hétvégén.

A közismert verycd.com látogatói arra panaszkodnak, hogy a hivatkozásokra kattintva vagy blokkolják az elérést, vagy automatikusan egy másik oldalra irányítják át őket.

 "A szabályok egyre szigorúbbak és képtelenek vagyunk jogszerűen biztosítani a korábbi mennyiségű tartalmat. Ezért változtatnunk kell a kínálaton" - magyarázta Huang Ji-meng (Huang Yimeng) a VeryCD ügyvezetője a Global Times (GT) című napilap hétfői számában. A változtatások tehát szerzői jogi okokból szükségesek, de a gyors átállásra a cég nem volt felkészülve - derül ki Huang szavaiból.

 A hirtelen váltás pontos okát a GT-nek sem sikerült megtudnia, de tény, hogy vasárnap további két hasonló szolgáltatást nyújtó ismert fájlcserélő (P2P) portál is leállt. A P2P alkalmazással a felhasználók a központi adatbázisból csak a megtekinteni kívánt tartalom elérési információit töltik le, az adatforgalom, azaz a filmek, hanganyagok letöltése az összekapcsolódott felhasználók csoportjában közvetlenül történik. Nem teljes statisztika szerint az elmúlt két évben Kínában több mint 400, a The Pirate Bay oldalához hasonló fájlcserélő portál volt kénytelen megszüntetni a tevékenységét.

 A GT által megszólaltatott 24 éves fiatalember, Csou Jang (Zhaou Yang) arra panaszkodott, nem tudja, honnan fogja letölteni ezentúl kedvenc tévésorozatát. A helyzetet elfogadhatatlannak tartja, még akkor is, ha néhány műsort online meg tud nézni.

 A VeryCD ellen 2010 májusában per indult, amiért ingyenesen elérhetővé tette a Kínában nagy sikert aratott Ip Man 2 című harcművészeti filmet. A közelmúltban pedig 27 énekes fogott össze a legnagyobb kínai kereső, a Baidu ellen, s szerzőijogsértés címén 6,85 millió jüant (több mint egymillió dollárt) követelnek.

 A kínai kulturális tárca 2010 decemberében jelentette be hivatalosan, hogy megkezdi az engedély nélkül működtetett zenei letöltőoldalak felkutatását és bezárását. Idén január elején a kínai legfelsőbb bíróság, a legfőbb ügyészség és a közbiztonsági minisztérium közös szabályzatot adott ki a szerzői jogvédelem alatt álló művek terjesztéséről, és azok engedély nélküli felhasználásának esetére szigorú büntetést helyezett kilátásba.

 A büntetés mértéke az oldal népszerűségével arányos: amennyiben a klikkelések száma adott esetben eléri az 50 ezret, a felelős háromtól akár hét évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhető.
 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció