SC 10: kínai szuperszámítógép a Top 500 ranglista élén

Az elmúlt héten New Orleansban (Louisiana, USA) rendezték meg az SC 10 Supercomputer konferenciát és kiállítást. Ebből az alkalomból idén már másodszor bocsátották ki a Top 500 szuperszámítógép rangsort, amelynek élén nagy meglepetésre egy kínai masina áll, de még a harmadik helyet is kínai szuperszámítógép szerezte meg. Az első öt helyen álló szuperszámítógép teljesítménye meghaladja az 1 PFLOPS-t (petaflopst), míg együttes teljesítményük több mint 7 PFLOPS-t.

A legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépek érdekessége, hogy közülük több hibrid, azaz a hagyományos nagy teljesítményű többmagos CPU-k mellett, sokmagos NVIDIA vagy AMD GPU-t is tartalmaznak A sokmagos GPU-k jelentős mértékben növelik a szuperszámítógépek teljesítményét, ugyanakkor töredékére csökkentik energiafelvételüket és ezzel üzemeltetési költségüket, vagyis energiát és pénzt takarítanak meg.

A Top 500 ranglista első helyezettje a kínai „National Supercomputer Center”-ben (Tianjin) a nyáron  üzembe helyezett Tianhe-1A szuperszámítógép, amelynek csúcsteljesítménye Fortran matrix math benchmark teszttel 4,7 PFLOPS, míg a Linpack teszttel 2,56 PFLOPS átlagteljesítményt produkált. A Tianhe-A1 szuperszámítógépben a magok egyharmada CPU, kétharmada GPU mag.

A Tianhe-1A nasinát 7168 szerverből állították össze, melyek mindegyike két 2,93 GHz-es Intel X5670 Xeon hatmagos processzort és egy NVIDIA Tesla M2050 ventilátor nélküli GPU társprocesszort tartalmaz. A sokmagos CPU-k és GPU-k alkalmazásának eredménye, hogy ezt a rengeteg szervert mindössze 112 rack szekrényben sikerült elhelyezni. A tervezők a szerver csomópontokat az „Arch” kapcsolóval  kötötték össze, amely optikai és villamos kábeleket egyaránt támogat. Ez a hibrid konfiguráció kétirányú kapcsolatot biztosít 160 Gb/sec sávszélességel. A rendszer együttes sávszélessége 61 Tb/s

A Top 500 lista második helyezettje a Cray által fejlesztett és gyártott „Jaguar” XT5 szuperszámítógép az USA energiaügyi minisztériumának felügyelete alá tartozó „Oak Ridge National Laboratory” elnevezésű laboratóriumban működik. Ez a masina csak CPU magokat tartalmaz GPU magokat még nem. A Jaguar masina 224162 Opteron magot foglal magába. A 2,6 GHz-es órajellel működő magok együttes átlagteljesítménye Linpack teszttel 1,76 PFLOPS. Ez a Cray masina az AMD Opteron alapú pengeszerverek összekapcsolásához a SeaStar2+ nevű összeköttetést használja. Ezt az XT5 szuperszámítógépet rövidesen a 12 magos Opteron 6100 processzor alapú mikroprocesszorokat és az új „Gemini” XE6 összeköttetést tartalmazó XE6 szuperszámítóppel  helyettesítik.

A Top 500 lista harmadik helyezettje a szintén Kínában gyártott „Nebulae’, amely hatmagos Intel Xeon 5650 processzorokat és NVIDIA M2050 GPU-kat tartalmaz. A Nebulae masinát a National Supercomputer Center”-ben helyezték üzembe. Átlagteljesítménye Linpack teszttel 1,27 PFLOPS, elméleti csúcsteljesítménye ennél 43%-kal magasabb.

A Top 500 lista negyedik helyét a továbbfejlesztett Tsubame 2 gép foglalja el, amely Japánban a „Tokyo Technológiai Intezet”-ben dolgozik. A Tsubame 2 gép Hewlett-Packard  SL390 G7 szerverekből épül fel  A TiTech májusban jelentette be, hogy a Tsubame 2 szuperszámítógépet több mint 1400 ilyen HP szerverből kívánja felépíteni, melyek mindegyikéhez három NVIDIA M2050 GPU-t társítottak.

A Tsubame 2 masina a teszteken 73278 CPU és GPU maggal 2,29 PFLOPS csúcsteljesítményre volt képes, míg a Linpack tesztek során 1,19 PFLOPS átlagteljesítményt ért el.

Elődje, a Tsubame 1 Sun Microsystems x64 szervereket tartalmaz, melyeket több csomópontban Clearspeed lebegőpontos gyorsítókkal kombináltak  A Tsubame 2 Linux és Windows operációs felügyelete alatt futhat.
     
Az ötödik legnagyobb teljesítményíű szuperszámítógép a világon a Hopper. Ez egy Cray XE6 masina, amelyet a „National Energy Research Scientific Computing” központban helyeztek üzembe. A Cray XE6 szuperszámítógép az új „Gemini” belső összeköttetést tartalmzazza és az AMD 12 magos Opteron processzoron alapul. Ez a masina nem tartalmaz GPU magokat. A Hopper 153408 darab 2,1 GHz-es Opteron magot foglal magába, amelyek együtt 1,05 PFLOPS átlagteljesítményt (Linpack) szállítanak. A rendszer hatásfoka 82%.
 
A hatodik helyezett Bull Tera-100 szuperszámítógép átlagteljesítménye szintén 1,05 PFLOPS, de csúcsteljesítménye kicsit alacsonyabb mint az ötödik Hopperé.

Szakértők szerint az Intel és AMD x86, valamint AMD és NVIDIA GPU magok, továbbá 10 Gbit Ethernet vagy 40 Gb/sec InfiniBand határfelületek kömbinációjával a szuperszámítógépek teljesítménye 2012-ben elérheti az 50 PFLOPS-t.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció