Több millió Twitter fiókot fertőzött meg a "Rainbow"

Egy azóta már kijavított hibát használt ki a „Rainbow” féreg, amely hihetetlen sebességgel terjedt a Twitter-fiókok között, több milliót megfertőzve. A Panda Security szakemberei szerint ez tekinthető az első igazán komoly Twitter-járványnak – az egész egy délelőtt leforgása alatt ment végbe.

2010. szeptember 21-én reggel a Panda Security szakemberei óriási sebességgel terjedő járványra lettek figyelmesek: a Twitter-fiókokon keresztül terjedő „Rainbow” féreg másodpercenként átlagosan 100 fiókot megfertőzve haladt végig a hálózaton, egészen addig, amíg az általa kihasznált sebezhetőséget be nem foltozták a szakemberek.

– Sok felhasználó figyelhetett fel arra, hogy hirtelen olyan tweetek jelennek meg a profiljukban, amelyek laikusok számára random karakterek halmazának tűnnek – magyarázta a jelenséget Sándor Zsolt, a Panda Security magyarországi igazgatója. – Csakhogy ezek a tweetek, mint az a gyanús tweetekről készített képekből is kitűnik, mouseover-re aktiválódnak; vagyis már akkor is akcióba lépnek, ha a felhasználók föléjük viszik a kurzort.

A Panda szakembereinek megfigyelése szerint a Twitter hiányosságát kihasználó kódsor automatikusan továbbította magát az ismerősök profiljába is, így rendkívül kis idő alatt igen nagy fertőzési arányt érve el. A kód átirányíthatta a böngészőt egy másik oldalra, sőt, javascript futtatását is engedélyezte. Igaz ugyan, hogy a fertőzés kezdetekor az ilyen módon futtatott javascriptek általában megmaradtak az egyszerű tréfák szintjén, de a Panda szakemberei szerint voltak, akik ennél tovább is mentek volna.

– Az egészben az volt a rendkívül veszélyes – tette hozzá Sándor Zsolt –, hogy az átirányítást és a javascript-futtatást nagyon könnyen ki lehetett volna használni valami sokkal komolyabbra. A Twitter egy rendkívül népszerű szolgáltatás, a felhasználók viszont általában véve nincsenek felkészülve arra, hogy a fiókjukat támadás érheti. Az ilyen típusú fertőzések azt használják ki, hogy az ember nem gyanakodik az ismerősétől érkezett üzenetre; az ebben elrejtett kártevők ez miatt nagy pusztítást tudnak okozni. Nem is önmagában a kártevő a veszélyes, hanem az, amit bejuttathat a gépünkre: egy sor kémprogramot, ami figyeli a banki tranzakcióinkat, trójaiakat, amik ellopják a jelszavainkat, és így tovább.

Az alig fél nap alatt lezajló járvány forrása egy “RainbowTwtr” nevű Twitter-fiók volt a Panda szakértőinek megállapításai alapján; a féreg ez után kapta a nevét is.

– Az olyan Twitter-kliensek, amelyek nem futtatnak javascriptet, mint például a TweetDeck, nem voltak veszélyben – mondta Sándor Zsolt. – Mostanra pedig a Twitter üzemeltetői befoltozták a biztonsági rést, így ez a járvány már senkit nem érinthet.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció