Alul- vagy túlexponálás DSLR fényképezőgépnél
2010. augusztus 8.
A felhasználók abban az esetben tapasztalhatnak következetes alul- vagy túlexponálást D-SLR fényképezőgépük valamennyi expozíciós módjában, ha valamikor nem megfelelően csatlakoztattak objektívet vagy telekonvertert a fényképezőképhez, és ez a fényképezőgép károsodását okozta.
Ezt a problémát kétféle valószínűsíthető meghibásodás okozhatja:
– A rekeszvezérlés teljes megszűnése
- Következetes alul- vagy túlexponálás (1/2 lépésköznél jelentősebb)
Nincs rekeszvezérlés
A rekeszvezérlés megszűnését vagy a komoly (több lépésköz értéket meghaladó) túl- és alulexponálást az okozhatja, hogy az objektív (vagy a telekonverter) helytelen felszerelésekor vagy levételekor megsérült a rekeszvezérlő kar. A probléma ellenőrzéséhez végezze el az alábbiakat:
1.Állítsa a fényképezőgépet idő-előválasztásos módba, a záridőt pedig 1 másodpercre a fényképezőgép tárcsájával. Nézzen a fényképezőgép keresőjébe, majd nyomja meg és tartsa nyomva a mélységélesség-ellenőrző (DOF) gombot (a fényképezőgép elején, a jobb oldalon). A keresőben látható képnek jelentősen el kell sötétülnie (mivel a hosszú záridő miatt kicsi lesz a rekesz). Ez az ellenőrzés nem hajtható végre olyan fényképezőgépeken, amelyek nem rendelkeznek mélységélesség-ellenőrző gombbal.
2. Vegye le az objektívet a fényképezőgépről, és ellenőrizze, hogy a rekeszvezérlő kar nem hajlott-e meg. A kar a fényképezőgép elölnézetében az f-bajonett bal oldalán található (lásd az alábbi képet). Ellenőrizze, hogy a kar a tükörkamrára merőleges-e. Az alábbi képeken egy olyan rekeszvezérlő kar látható, amely az objektív helytelen felhelyezése vagy eltávolítása miatt, illetve a fényképezőgéppel nem kompatibilis objektív felhelyezési kísérlete miatt károsodott.
A bal oldali fényképen azt láthatja, hogy a károsodott rekeszvezérlő kart hol kell keresni. A középső fényképen a kar normál állapota látható, míg a jobb oldali fényképen az objektív helytelen felhelyezése által okozott meghajlás jelenik meg.
Következetes alul- vagy túlexponálás
Ha a rekeszvezérlő kar csak kismértékben hajlott meg, akkor a rekeszvezérlő rendszer még működni látszik, a képek azonban a kar alaphelyzetének elállítódása miatt alul- vagy túlexponáltak lehetnek. Ellenőrizze, hogy a karon nem látható-e kifényesedett felület. Ha nem a kar normál érintkezési pontjainál található kifényesedett felület, akkor komoly esély van arra, hogy a kar meghajlott. A kar csak a tetején mutathat fémmel történő érintkezésre utaló jeleket (kifényesedett felületet). Az alábbi két képen a helytelen felhelyezés miatt az objektíven (amely ebben az esetben egy TC-20EII telekonverter) keletkezett károsodás látható. Figyelje meg a bal oldali és a jobb oldali fényképen látható kar állásszöge közötti különbséget. A bal oldali fényképen a kar normál állapota látható, míg a jobb oldali fényképen a károsodás figyelhető meg. Ebben az esetben a felhasználó alulexponálást észlelt valamennyi módban, mivel a fényképezőgép teljesen képtelen volt az objektív rekeszértékének szabályozására. Az alul- vagy túlexponálásra vonatkozó panaszok esetén nem feltétlenül tapasztalható a példákon láthatóhoz hasonlóan nyilvánvaló meghibásodás.
Nikon objektív károsodása a helytelen felhelyezés miatt
A Nikon objektívek felhelyezése és eltávolítása során fontos, hogy az objektívet megfelelő módon rögzítse, valamint kellő óvatossággal és figyelemmel járjon el. Ha az objektívet nem megfelelően helyezi fel, akkor az objektív rögzítése károsodhat, ami a fényképezőgép károsodását is maga után vonhatja. A Nikon objektíveken fehér pontok vagy jelölések segítik a fényképezőgép vázára történő felhelyezést. Mivel a bajonett csak egy helyzetben rögzíthető, ezeket a fehér jeleket a fényképezőgép vázán található jelekhez kell igazítani a megfelelő csatlakozás érdekében. Az objektív helytelen csatlakoztatása esetére a fényképezőgépváz károsodásának minimálisra csökkentése érdekében a Nikon objektíveken védőhornyok, a bajonetten pedig ütközőcsavar található. Ezek miatt az objektívet helytelenül felhelyezett állapotban nem lehet elforgatni.
A képen az objektív bajonettzárján található ütközőcsavar elhelyezkedése, illetve károsodása látható. Mielőtt az objektívet a fényképezőgép vázához csatlakoztatná, ellenőrizze, hogy a bajonettzáron nem található-e annak károsodására utaló jel. A Nikon szerviz képes megjavítani ezeket a hibákat, a jótállás azonban nem terjed ki azokra az esetekre, amikor a hibákat az objektívek helytelen felhelyezése vagy eltávolítása okozza, illetve amikor nem jóváhagyott alkatrészeket próbál meg csatlakoztatni.
Kapcsolódó cikkek
- Nikon D800 36 megapixellel
- Nikon Coolpix AW100 – Kalandra fel!
- Lo-Fi: Életteli amatőr képek
- TIPA-díjas a Nikon D7000 és COOLPIX P300
- ME-1: a Nikon első saját külső mikrofonja
- Megérkezett a Nikon D5100
- WiFi-kártyát a fényképezőgépekbe
- Késik a Nikon 3D My PictureTown szolgáltatása
- Kuvait betiltja a tükörreflexes fényképezőgépek használatát
- Frissülő Nikon WT-4 és Thumbnail Selector