Trükközött az olajkatasztrófa képeivel a BP
2010. július 22.
A brit olajvállalat alkalmazottai Photoshop segítségével megváltoztatták az olajkatasztrófa válságközpontjának képeit, ám egy blogger felfigyelt a változtatásokra. A cég elismerte a változtatásokat, és nyilatkozata szerint csak javítani akartak a képek minőségén. Ez a kijelentés az eredeti és a megváltoztatott képek összehasonlításakor egyszerűen nem állja meg a helyét. A képeken lényegi, tartalmat érintő változtatás történt, melyet a cég szerint nem ők kértek, hanem dolgozóik önálló akciója. Akárhogy is legyen, több mint kínos ez az eset, amikor éppen a cég őszintesége az egyik legfontosabb kérdés a válság kezelése során. A BP új, változtatás nélküli képeket tett közzé, ám ezeket, vélhetően óvatosságból, már nem nagyfelbontásban.
Az úgynevezett „fotosopítisz”, vagyis a képek mániás manipulálása nem csak vállalati környezetben jellemző. A címlapfotóktól az egyszerű otthoni felvételek megváltoztatásáig egyre nagyobb, hitelességet érintő problémáról van szó, nem véletlen, hogy több neves magazin Photoshop-mentes különrovatokkal jelentkezett a közelmúltban.
A BP esete azért különösen kínos, mert éppen a brit miniszterelnök és az Amerikai elnök tárgyalása alatt szivárgott ki a képhamisítási ügy. A céget állandóan az információk eltorzításával vádolják, és erre a közgazdászok szerint a teljes vállalat rámehet, mivel időközben amerikai belpolitikai ügy is lett a katasztrófa. A puhasággal vádolt és zuhanó népszerűségű Obama éppen ezért ragaszkodik a teljes kártérítéshez, és részletes vizsgálathoz. Ehhez csak adalék, hogy a nagy hagyományokra épülő angol-amerikai kapcsolatok erőpróbájaként is felfogható az ügy, mely egyben az amerikai elnök külpolitikájának nagy kérdése. Ebben a környezetben robbant John Aravosis blogger szemfüles felfedezése a képhamisításról.
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- NMHH: hárman fellebbezték meg a 900-as tender eredményét
- Telefonhívások, e-mailek, sms-ek adatainak tárolását írná elő a brit kormány
- Ausztráliában per tárgya a Twitter, míg Nagy-Britanniában a kizsákmányoltak szószólójának szerepét játssza
- Vizsgálat indult az Apple kínai beszállítóinál
- Az ACTA széleskörű társadalmi egyeztetését szorgalmazza az IVSZ
- Különleges egységet hozott létre a cseh rendőrség a számítógépes kalózok ellen
- Kalózportált zártak be a hatóságok, börtönnel fenyegetik a letöltőket
- Felháborodás fogadja a twitteres cenzúrát - Üres címlap, digitálisan (2. rész)
- Felháborodás fogadja a twitteres cenzúrát - Üres címlap, digitálisan (1. rész)