Minden eddiginél pontosabb térhatású Föld-térkép készülhet
2010. június 22.
A kereskedelmi célra továbbfejlesztett Dnyepr hordozórakétával elindított 1,3 tonna súlyú rádiólokátoros szatellit ikertestvéréhez, a három évvel ezelőtt pályára állított TerraSAR-X műholdhoz csatlakozik, hogy közösen, egymástól mindössze 200 méteres távolságban a Föld körül keringve háromdimenziós domborzati felvételeket készítsenek.
Az óránkénti 28 ezer kilométeres sebességgel keringő műholdak három évre tervezett küldetése során többször is végigpásztázzák a Föld 150 millió négyzetkilométeres felszínét, hogy a begyűjtött adatokból az eddigi legrészletesebb 3D-modell készülhessen. A legnagyobb felbontásban 10 kilométer hosszú és öt kilométer széles képeken a domborzati különbségeket 1 méteres pontossággal lehet megállapítani.
A 2007 óta üzemelő TerraSAR-X már számtalan esetben segítette a tudósokat, többek között a haiti földrengés okozta földfelszínváltozásokról is küldött adatokat.
A most pályára kerülő TanDEM-X-el közösen a két műhold sokkal pontosabb adatokkal fog majd szolgálni. A hároméves misszió során begyűjtendő 350 terabájtnyi nyers adatot tudományos és kereskedelmi célokra, többek között városfejlesztési és katasztrófa-elhárítási munkáknál használhatják.
A Tandem-X pojekt 165 millió euró költségéből 125 milliót vállal magára a német űrkutatási hivatal, 40 milliót pedig az Astrium nevű európai űripari vállalat.
Kapcsolódó cikkek
- Hétmilliárd euró a Galileo navigációs programra
- Hétmilliárd eurót különítene el az EB a Galileo műholdas navigációs programra 2020-ig
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Fellőtték Kína saját navigációs rendszerének 11. műholdját
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- Masat-1 - Pályára állt az első magyar műhold
- Az űr- és az autóipar eszközeinek tesztelésére is alkalmas a magyar laboratórium
- Távérzékelési központot nyit az ENSZ a gyöngyösi főiskolán
- Magyar diákok a YouTube Space Lab projekt 60-as döntőjében
- Kiállításon az első magyar műhold ikerpéldánya