RFID az alagutakban a teherautók biztonságáért

A Siemens alagúttüzek kockázatának, illetve következményeinek csökkentésére szolgáló új technikát fejleszt.

A megoldás a teherautók túlmelegedett részeit (pl. a fékek) már az alagút bejárata előtt észleli, és veszély esetén riasztást ad. Egy másik, RFID-alapú rendszer veszélyes rakománnyal rendelkező teherautókról ad információt – ugyancsak még mielőtt azok behajtanának az alagútba – az alagút irányító központjának. Így a tűzoltóság készenlétbe tudja állítani az esetleges tűznek megfelelő oltóanyagot. A rendszerpróbákat május óta a München melletti aubingi autópálya-alagútban végzik.

Az alagúttüzeket főleg meghibásodott járművek okozzák, és különösen nagy károk keletkezhetnek, ha teherautók szerepelnek a balesetben. Emiatt a veszélyes rakománnyal utazó teherautókat csak bizonyos alagutakba engedik be, és egy plakettet kell viselniük, amelyen fel van tüntetve a rakomány veszélyességi besorolása és a számukra engedélyezett alagút-kategória. Az alagút előtt ennek alapján videokamerákkal lehet ellenőrizni, hogy behajthat-e egyáltalán a jármű.

A Siemens Corporate Technology (CT) egyik megoldása videó- és hőkamera-felvételeket kombinál. Egy képfeldolgozó szoftver azonosítja először is, hogy a képek milyen járművet –  pl. teherautót – mutatnak. Majd a program elkészíti a teherautó modelljét, és megjelöli az ellenőrzendő járműrészeket. A részek közötti, megengedett hőfokeloszlások adatai segítségével, a videó- és hőfelvételek overlay-kombinációjából felismerhetők a túlhevült részek.

Mivel a veszélyes szállítmányoknak a plaketten feltüntetett adatai kedvezőtlen időjárási körülmények esetén rosszul olvashatók, a kutatók olyan RFID-címkét (tag) fejlesztettek ki, amely pontos rakomány-adatokat tud az alagút előtt telepített olvasókészülékbe továbbítani. Speciális algoritmusoknak köszönhetően ez akkor is működik, ha a jármű teljes sebességgel halad. A megkívánt, 50 méteres hatótávolság érdekében aktív, battériáról táplált FRID-címkéket használnak. A tápenergia takarékos használata érdekében a címkék csak akkor kezdenek működni, amikor azokat az olvasókészülék „megszólítja“. Az átviteli protokollt is megfelelően optimalizálták. A CT által kifejlesztett titkosító chip megakadályozza az átvitt adatok lehallgatását és meghamisítását. Ezt a chipet is optimalizálták gyors adatátvitelre és alacsony fogyasztásra.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció