Innovációs eredmények a hatékony és gazdaságos betegellátásért
2010. április 19.
Sikeres projektévet zárt az eHEALTH8 konzorcium a jövő távegészségügyi rendszerének kutatás-fejlesztésében.
Az eHEALTH8 konzorcium elsődleges célja egy, az orvos-szakma által támogatott, a műszaki innovációs lehetőségek és irányok és a nemzetközi tapasztalatok alapján kidolgozott protokollok alapján működő táv-egészségügyi rendszer prototípusának létrehozása. A munka ennek jegyében az orvos-szakma és a műszaki szakma együttműködésének megteremtésével kezdődött. Orvos-szakmai oldalról megtörtént a szakmai területek behatárolása és a protokollokat kidolgozó, a Semmelweis Egyetem klinikusait és professzorait tömörítő munkacsoport léthozása.
A konzorcium első projektévének eredményeképpen megalkotásra, majd elfogadásra került a protokoll reprezentációs keretrendszer leírás. A keretrendszer leírása az egészségügyi szakmai protokoll gépi előállításának az eHEALTH8 projektben kifejlesztett módszerét írja le, a szöveges protokolltól indulva, a folyamatokra bontott szemi-strukturált leíráson át, a futtatható gépi verzióig.
A konzorcium iránymutatása, a műszaki lehetőségek és újítási irányok, valamint a nemzetközi alkalmazási tapasztalatok figyelembevételével az első projektévben megalkották a telemedicina eljárásokat is használó orvos-szakmai protokollokat a következő szakmai területeken:
- Vascularia
- Neurologia
- Pulmonologia,
- Nőgyógyászat
- Sürgősségi ellátás
A protokollokat, a mérőeszköz gyártó tagok által tervezett, fejlesztett és bemutatott innovatív eszközöket ill. azok által támogatott mérési módszereket is felhasználva alkották meg a konzorcium klinikus tagjai.
Az eHEALTH8 konzorcium arra az álláspontra jutott, hogy a telemedicinával támogatott betegellátásnak a korábban elfogadott szakmai protokollokra kell támaszkodnia. Ez ad garanciát arra, hogy ez az új típusú betegellátás a bizonyítékokon alapuló betegellátás része legyen, attól csak abban különbözzön, hogy eredményesebb és költséghatékonyabb lesz, valamint a beteg számára életminőség javulást hoz.
A konzorcium által kidolgozott protokollok egy eredményesebb és költséghatékonyabb betegellátás alapjait rakják le. A kutatás második évében folytatódik a rendszer fejlesztése valamint azoknak az intelligens eszközöknek az illesztése, melyek segítségével a folyamatok a 3. évben gyakorlatban is kipróbálhatóvá válnak.
Kapcsolódó cikkek
- A telefonom nélkül soha! - A dél-koreai fiatalok digitális függősége
- A telefonom nélkül soha! - A dél-koreai fiatalok digitális függősége
- Az új BodyMaps mobilalkalmazással felfedezhetjük belső szerveink működését
- BodyMaps app: Fedezd fel szervezeted működését!
- Fogyókúra szórakoztató számítógépes programmal
- Fogyókúra szórakoztató számítógépes programmal
- A nanotechnológia új orvostudományi lehetősége
- A nanotechnológia új orvostudományi lehetősége
- Sport és egészség Androiddal
- Sport és egészség Androiddal