Olcsó és gyors Radeon HD5800-es videokártyák

Lassan tapintható formát öltenek az AMD felsőkategóriás grafikus kártya családjának, a Radeon HD5800-esek legújabb tagjai, a DirectX 11-es Radeon HD 5830-as a sorozat legkedvezőbb árú tagja.

Amikor megjelenik egy új technológia, akkor először jön lelkesedés, azután pedig a sóvárgás marad csak. Az újdonság mindig borsos áron kerül a polcokra, ami sokunknak nem elérhető kategória. Amikor pedig a gyártók bejelentik a felhasználó barát árú, kicsit visszafogottabb modelleket, a várakozásunk egyre csak fokozódik: Mikor kerül a boltokba? Mennyibe fog kerülni?

A Microsoft Windows 7 egyik újdonsága a DirectX 11, amelyben rejlő előnyöket az AMD új kártyái ki is tudnak aknázni. A felső kategóriás HD5800-asok mindezt villámgyorsan teszik, ez a teljesítmény, párosítva az új technológiával, kicsit elérhetőbb közelségbe került a minap megjelent HD 5830-as grafikus motorral szerelt vadonatúj grafikus kártyák révén. Az MSI és a Sapphire voltak az egyik leggyorsabban ilyen termékekkel megjelenő gyártók.

A kedvezőbb árat az AMD úgy tudja biztosítani számunkra, hogy néhány blokkot letiltott a nagytestvérhez képest. A 256 bites sávszélesség azért megmaradt, és cserébe a kevesebb feldolgozó egységért, szabad kezet nyújt a tuning terén. A 40 nm-es gyártástechnológiával készített GPU 800 MHz-en működteti a 1120 stream processzort (HD 5850: 1440; HD 5870: 1600 stream processzor). Az 56 textúrázó egység mellett a ROP blokkok száma 16, ami pont a fele a nagyobb testvérekének. A legvitatottabb paramétere az új HD 5830-asnak a fogyasztása. Az AMD alapjáratban mindösszesen 25 W-ot engedélyez a gyártók számára, azonban teljes terhelés mellett maximum 175 W-ot irányoz elő. Ez magasabb a HD 5850-esek 151 Wattjánál és alig marad el az 5870-es 188 W-jától. Ez az ára a csökkentett feldolgozó egységek hiányzó teljesítményét kompenzáló, megemelt órajelnek.

Az MSI kártyája már megjelenésében is hangsúlyozza, hogy a komoly teljesítményre képes eszközről van szó. A hűtést a két, hatalmas MSI TwinFozr ventilátor biztosítja a fényes réz hűtőcsövek segítségével. Ha pedig ilyen jó hűtésünk van, akkor semmi sem – az AMD sem – állja utunkat a tuning terén. A Rivatunerrel közösen fejlesztett Afterburner programcsomag segítségével tudjuk a kártyából kifacsarni az utolsó fps-t is. A felhúzott órajelek és feszültség mellett is stabil marad a kártya a katonai specifikációjú alkatrészeknek hála.

A Sapphire is a hűtéssel próbál a többiek elé kerülni: csendesebb és jobb, ígérik. A két kártya lap paraméterei egyébként azonosak, mindkét megoldás 1 GB GDDR5 memóriával rendelkezik, ami 4 GHz-en működik a már korábban említett 256 bites buszon keresztül. A Sapphire kártyáján a DisplayPort és a HDMI mellett két DVI csatlakozó is van, míg az MSI csak egyet tett a hátlapra. Tehát a gyártók szinte teljesen azonos paraméterek mellett a felhasználóra bízzák, hogy beállítsa számára a legmegfelelőbb órajel/feszültség párost és így készítsen magának egyedi grafikus kártyát.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció