A hackerek is hasznot húzhatnak a szabad böngészőválasztásból
2010. március 3.
Kitűzőkkel és képeslapokkal kampányol a Mozilla Alapítvány a hannoveri CeBIT számítástechnikai kiállításon a nyílt forráskódú, szabadon terjeszthető szoftverek pavilonjában. A Firefox böngészőprogram fejlesztője nem titkolja, hogy örül az Európai
Bizottság szabad böngészőválasztásról szóló döntésének, azonban aggodalommal figyeli, hogy a felhasználók jelentős része még azt sem tudja, hogy mi a különbség a webes keresőmotor és a böngészőprogram között.
"A felhasználók jelentős része nem tud mit kezdeni a Windows-frissítéssel megjelenő böngészőválasztó ablakkal, ezért lesz, aki egyszerűen nem vesz majd róla tudomást, és lesz olyan is, aki gondolkodás nélkül fog rákattintani az ablakban felkínált lehetőségre" - mondta el az MTI-nek Patrick Finch, a Mozilla európai reklámozásáért felelős munkatársa.
"Ezt a felugró ablakot akár a hackerek is lemásolhatják, netezés közben is bármikor megjelenhet, innen pedig már csak egy lépés, hogy a hamisított oldalon az új böngészőre kattintva valami kártékony program kerüljön a felhasználó gépére" - magyarázta Finch,
hozzátéve, hogy éppen ennek megelőzésére hozták létre a http://opentochoice.org című oldalt, amely az alapfogalmakat és a váltás jelentőségét magyarázza el az érdeklődőknek.
Hat európai országban: Franciaországban, Lengyelországban Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban végzett felmérés szerint a felhasználók több mint kétharmadát nem érdekli a hamarosan megjelenő szabad
szoftverválasztás.
A megkérdezettek közül a legtudatosabbak a lengyelek voltak, akiknek 30 százaléka tudja, hogy mi fog történni, a legkevésbé pedig a spanyolok követik az eseményeket, akiknél mindössze 19 százaléknak nem fog meglepetést okozni a böngészőválasztó ablak megjelenése.
Érdekes, hogy az Internet Explorer piaci részesedése Spanyolországban 54,4 százalék, Lengyelországban pedig mindössze 27,8 százalék - derül ki Net Applications piackutató januári felméréséből.
Kapcsolódó cikkek
- Kelendő cikk a WLAN-törő
- 60 százalék alatt az Explorer
- Meghekkelték az amerikai pénzügyminisztérium oldalait
- Csalók az OTP nevében vírusos elektronikus leveleket küldtek
- Biztonsági szakértő híresség a Hacktivityn
- iPad-felhasználókra utaznak a hackerek
- Magyarországon elsőként: Oracle (anti)hackertréning
- Több százezer lopott Facebook-fiókot adott el egy hacker
- Firefox 4.0 screenshotok
- Csökkenthető a lefagyás lehetősége a Firefox 3.6.4 bétával