Csökkentették az illegális amerikai zeneletöltő 368 millió forintot kitevő büntetését

Az illetékes amerikai szövetségi bíróság 54 ezer dollárra mérsékelte azt a korábbi ítélet szerinti 1,92 millió dolláros (368 millió forintos) bírságot, amelyet egy 32 éves nőnek kellett volna kifizetnie a mindössze 24 dal letöltésével okozott veszteségek miatt.

A Minnesota államban élő, négy gyermekét egyedül nevelő Jammie Thomas-Rassetet azért vonták felelősségre, mert a Kazaa nevű fájlcserélő programmal zeneszámokat töltött le és osztott meg másokkal.

Az esküdtszék öt óra alatt hozta meg a rendkívül súlyosnak számító ítéletet, amely szerint a nőnek zeneszámonként 80 ezer dollár kártérítést kell fizetnie az érintett hat lemezkiadónak. A kártérítés összegét csökkentő bíró azonban úgy vélte, hogy mértéktelenül nagy volt a lemezkiadók eredeti, több millió dolláros követelése.

Thomas-Rasset szerint ügyvédei a büntetés mértékének további csökkentésén fáradoznak, ugyanis a gyermekeit egyedül nevelő anya számára szinte mindegy, hogy "csak" 54 ezer (durván 10 millió forint), vagy 1,92 millió dollárról szóló kártérítési követelést próbálnak rajta behajtani.

Az amerikai törvények szerint illegális fájlmegosztásért a kiadók zeneszámonként 750 és 30 ezer dollár között követelhetnek kártérítést. Ezt az összeget azonban a bíróság 150 ezer dollárra is megemelheti zeneszámonként, ha úgy ítéli meg, hogy szándékos volt az illegális megosztás.

Thomas-Rassetet nem először ítélték el illegális zeneletöltés miatt, a 2007 októberében kiszabott 220 ezer dolláros büntetést végül a tárgyalást felügyelő bíró semmisítette meg, mert aránytalannak és túlzottnak tartotta.

Az Amerikai Hanglemezkiadók Szövetsége (RIAA) több ezer felhasználó ellen nyújtott be keresetet illegális zeneletöltésért, illetve a jogvédett tartalmak továbbadásáért. A peres eljárás mellőzését választóknak általában 3000-5000 dollár körüli kártérítést kellett fizetniük.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció