Céges buli: minden esély megvan rá, hogy elhagyjuk a laptopunkat

Ahogy közeledünk az ünnepekhez, egyre nagyobb az esélye annak, hogy céges laptopok vagy okostelefonok heverjenek gazdátlanul bárpultokon vagy valamely közlekedési eszköz ülésén, mert tulajdonosuk nemrég koccintással ünnepelte meg, hogy lezárt egy elképesztően nehéz évet. Munkaeszközét tényleg letette, de aztán meg is feledkezett róla. Ennek kapcsán a Symantec azt tanácsolja: helyezzük biztonságba laptopunkat és a telefonunkat, még mielőtt megrendelnénk az első kört.

Egyre mobilabbá válik munkakörnyezetünk, egyre több mobil munkaeszközt, például laptopot és okostelefont használunk, ezek pedig tele vannak bizalmas adatokkal. Az ABI Kutatóintézet szerint idén 178,3 millió okostelefont szállítottak a gyártók.

"A karácsonyi partikon végre kiereszthetjük a gőzt. De ha közben elveszítjük a céges telefont vagy laptopot, az még a másnaposságnál is nagyobb kellemetlenséget okozhat. Ha a cégnek nincsenek beállítva napi szintű adatmentések, akkor lehet, hogy a munkaeszközzel együtt fontos vállalati információk is elvesztek. A legrosszabb eset viszont kétségkívül az, ha illetéktelen kezekbe kerül a lopott holmi: ez komoly biztonsági kockázatot jelent. Ha az eszköz nincs védve, egy bűnöző bizalmas céges adatokhoz juthat, melyeket aztán jó pénzért a feketepiacon ad el” - figyelmeztet Gombás László, a Symantec vezető rendszermérnöke.

Ha a mobileszköz mégis illetéktelen kezekbe kerülne, a bűnözők az alábbiakban felsorolt tíz dokumentumra pályáznak leginkább:

  • Bankkártyainformációk, pl. kártyaszám, mágnescsík-információ, átutalási információk 
  • A tulajdonoshoz tartozó céges információk, pl.: céges azonosító, fizetés és egyéb járandóságok, egészségügyi információk
  • Bizalmas ügyféladatok, pl. az ügyfél neve, születési dátuma, személyi igazolványának száma
  • Árlisták
  • Tervek
  • Forráskódok
  • Felvásárlási és egyesülési szerződések
  • Befektetők listája
  • Marketingtervek
  • Pénzügyi bevételi jelentések (cégbejegyzési időszak alatt)

 
Ennyi értékes információ van laptopjainkon és egyéb céges mobileszközeinken. Érdemes megtenni pár óvintézkedést, hogy csak a kisebb rossz történjen meg, ha a készülék illetéktelen kezekbe kerülne. Mindenekelőtt erős jelszóval zárjuk le laptopunkat és okostelefonunkat. Ne feledkezzünk meg a fizikai biztonságról sem: a laptopok kábelekkel rögzíthetők, a PDA-kat lezárható tokokba tehetjük.

Ha mégis megtörténne a baj, a Symantec a következő útmutatót ajánlja, és természetesen azonnal jelezzük a cég IT vezetőjének, aki távolról is blokkolhatja az eszközt.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció