USB-s médialejátszó BluRay helyett
2009. november 22.
A HD-s anyagokat, filmeket vagy fotókat tárolhatjuk, és sokan tároljuk is, valamilyen USB-s eszközön, hiszen a számítógépből hamar kifolynak ezek a fájlok. Ha már egyszer feltöltöttük őket egy ilyen háttértárra, akkor a legegyszerűbb módja, hogy megnézzük őket, ha rákapcsoljuk egy médialejátszóra. A legelső mediaplayerek még belső winchesterrel működtek, ami nagyon kényelmesnek tűnt. Beépítek egy nagykapacitású merevlemezt és arról nézem a mozit. De jöttek az első gondok. A lejátszó nem abban a szobában volt, mint a számítógép. Az filmek átmásolása körülményes lett hirtelen, a lejátszót állandóan a géphez kellett cipelni egy-egy friss mozifilmért. Ha a kábelezés nem okoz gondot, akkor kiépíthetünk egy UTP vezetéket is a lejátszóig, de ez valljuk be, nem minden lakásban működik, a Wi-Fi pedig a HD filmekhez lassú.
Ilyenkor praktikusabb az USB-s megoldás. Egy külső winchesterre vagy egy nagyobb kapacitású pendrive-ra a számítógépből gyorsan kimásolhatók a multimédiás fájlok. Aki sok filmet összegyűjtött már, annak úgyis van valami háttértárolója. A Western Digital egy ilyen megoldást választott a mediaplayereinél. Egy külső USB eszközről azonnal kezdődhet a lejátszás egészen az igazi Full HD-t jelentő 1080p felbontásig. Természetesen bármilyen USB eszközről lehet szó, nem csak pendrive-ról vagy külső merevlemezről, hanem digitális kameráról, videókameráról. A külső USB tárolón levő multimédiás fájlok között a távirányítóval a fotelből keresgélhetünk egy tetszetős, animált menü segítségével. A keresgélésnél a fájlok neve mellett kis bélyegképek is segítik az eligazodást, a fotók miniatűr képei, az albumok fedőlapja vagy a mozifilm kis “plakátja”. A fájlokat nem csak mappákba rendezve láthatjuk. Egyetlen menüpontba gyűjthetjük az azonos típusú állományokat, így ha zenét szeretnénk hallgatni, akkor nem kell a zenefájlokat tartalmazó mappákat egyesével végigjárni. Kategorizálhatunk még az előadó neve, az album címe, a dátum és a műfaj szerint is. A fájlok megtalálását tovább segíti, hogy ezekre az adatokra rá is kereshetünk, sőt még a fájlnév, vagy annak részletére is kutathatunk, ami nagyon kényelmes és gyors is egyben.
A külső USB meghajtós megoldással korlátlan számú és méretű kollekciót gyűjthetünk össze magunknak. Ha az egyik winchester megtelt, akkor nem kell ki-be szerelgetnünk egy másikat. Egyszerűen szerezzünk be hozzá egy második, harmadik, stb. meghajtót. Egyszerre két USB-s meghajtót is csatlakoztathatunk, amit a lejátszó egyben képes kezelni, azaz a fájlokról egy közös lejátszási lista készül. Egyszerű ez, mint az egyszeregy. A WD lejátszóit HDMI vagy RCA csatlakozóval kapcsolhatjuk a televízióra, így a legmodernebb HDTV vagy házimozi szetthez és a régebbi TV-khez egyaránt használhatjuk. A fotók, videók és zenék egyszerű és gyors konvertálásához az ArcSoft MediaConvert 2.5-ös szoftverét kapjuk.
Kapcsolódó cikkek
- 64 GB-os Zune HD-t dobott piacra a Microsoft
- MPlayer 2010.03.02
- Olcsóbb lett a Zune
- Media Cope
- Szemmel verés: tekintettel vezérelt zenelejátszó
- KMPlayer
- SanDisk Sansa Clip+ mp3 lejátszó microSD bővítővel
- Olcsóbb lesz az iPod Touch-nál a Zune HD
- Real Player 11
- Letöltésajánló: Miro, ingyenes HD videólejátszó