Minden ötödik internetező a bűnözők áldozata
2009. október 6.
Az informatikai, internetes biztonsági megoldásokat szállító Symantec felmérése szerint minden ötödik ember áldozatul esik a kiberbűnözésnek, s ma már a világháló tolvajai nemcsak adatot és pénzt lopnak, hanem személyazonosságot is.
Gazdag Tibor rendőr alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi főosztályának osztályvezetője a tájékoztatón elmondta, hogy a felhasználók 1 ezreléke követ el jogellenes cselekményt a neten, ám azt nem tudni, hogy ők a világ melyik részén élnek, s kiknek a sérelmére teszik ezt. Az interneten a bűnözésnek sincsenek határai, miközben egy ország rendőrsége számára léteznek korlátok, így a munkáját az is nehezíti, hogy sokszor nem egyértelmű, kinek kell megkezdenie a nyomozást. Hozzátette: mivel a bűnözők mindig egy lépéssel a bűnüldözők előtt járnak, a legjobb módszer a károk megelőzése.
Az alezredes elmondta, hogy nemzetközi szinten a legjellemzőbb bűncselekmények közé tartozik az adathalászat, a csalások, az ipari kémkedés, illetve más vagy saját hálózatok használata jogellenes tevékenységre, például fájlcserére. Magyarországon azonban a rágalmazás, a személyes adattal való visszaélés, a becsületsértés, valamilyen kisebbség elleni izgatás, és a tiltott önkényuralmi jelképekkel való visszaélés is jellemző. Gazdag Tibor egy elemzést ismertetve elmondta azt is, hogy 5 éven belül nagyobb lesz a bűnözés világhálón, mint fizikai, való világban.
A tájékoztatón bemutatták a Symantec új alkalmazását, amely a kártevő fájlt egyedisége és megkülönböztető jelei alapján azonosítja, s figyeli egyebek mellett a korát, a letöltés forrását, a digitális ismertető jegyeit és elterjedtségét. A Quorum a Symantec önkéntes felhasználói közönségének névtelen szoftverhasználati mintáit használja a vadonatúj kémszoftverek, vírusok és férgek automatikus észlelésére.
A Symantec védelemtechnikai és reagáló szervezete, a Security Technology and Response - STAR, a világ több pontján levő reagáló központjaiban figyeli az interneten található több mint 130 millió rendszerből érkező, kártékony programkódokról szóló jelentéseket. A STAR több mint 200 ország 40 ezer hálózati érzékelőjétől kap adatokat.
Kapcsolódó cikkek
- Magyarország tizedik a kiberbűnözők toplistáján
- Márciusban Magyarország a spam világbajnok
- Milliárdos károkat okoznak évente a kibertámadások
- Egyszerűbb információkezelés nagyvállalatok számára
- Akciós ékszerek és hölgyek a vörös lámpás negyedből Valentin napra
- AV-tesztek: taroltak a Norton szoftverek
- Céges buli: minden esély megvan rá, hogy elhagyjuk a laptopunkat
- Megjelent a Norton Ghost 15
- Serena magas labdát adott a kártékony szoftverek terjesztőinek
- A trójai PDF-en érkezik gépünkre!