Nemzetközi felügyelet alá kerültek a domainnevek

Nagyobb nemzetközi beleszólást enged a domainnevek kiosztásába az amerikai kormány és az internetes címeket kezelő ICANN nonprofit szervezet megállapodása.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium és az internetes domainneveket ellenőrző, a kiosztott nevekkel és számokkal foglalkozó internetes társaság (ICANN) között szerdán létrejött új egyezmény értelmében fontos kérdésekben négy nemzetközi testület ellenőrzi majd a szervezet tevékenységét.

A testületek tagjait különböző országok képviselőiből, ám az Egyesült Államok részvétele nélkül kívánják összeállítani, ezzel próbálva nemzetközivé tenni a háttérben működő, de jelentős hatalommal bíró szervezetet.

Az ICANN-t 1998-ban hozta létre a Clinton-kormányzat abból a célból, hogy ellenőrizze az internetes domainnevek rendszerét, különös tekintettel a leggyakoribb - .com, .uk, .de, .net - végződésekre. Az internet nemzetközivé válásával azonban egyre égetőbbé vált, hogy a világháló felügyeleti rendszere is nemzetközi legyen.

A bonyolult számkombinációit helyettesítő, a netezést egyszerűbbé tévő domainneveket egyelőre még csak latin betűkkel lehet leírni. A fejlődéssel azonban az ékezetes karakterek mellett a nem latin betűs írásmódok iránt is nő az igény, ezekkel ráadásul a jelenleg rendelkezésre álló címek is tovább bővíthetők.

Rod Beckstrom, az ICANN vezetőjének közleménye szerint izgalmas új korszak kezdődik a domainnevek kezelését illetően. Az ICANN működéséről készülő rendszeres beszámolókat pedig nemcsak a washingtoni vezetéshez, hanem a világ kormányaihoz is eljuttatják - hangsúlyozta Beckstrom.

Az ICANN teljes függetlenedését támogató Viviane Reding európai uniós távközlési biztos is üdvözölte a felügyeleti rendszerről szóló új megállapodást.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció