Megdőlő tévhitek a vonalkódról - rivalizálás helyett együttműködés

Bolgár eset cáfol rá azokra a jóslatokra, melyek a vonalkódot felváltó RFID technológia jövőbeni kizárólagos térnyerését vetítik előre.

Az évi fél milliós látogatószámmal büszkélkedő Balcsik Botanikus kert ugyanis hagyományos jegyrendszerét nemrégiben vonalkóddal működő automatikus kapukra cserélte, amely eredményesen és költséghatékony módon egészíti ki a rendszeres látogatók esetében alkalmazott RFID technológiát.

Európa egyik legrangosabb botanikus kertjében szükségessé vált a váltás, hiszen a huszonhat hektáros területre telepített változatos növényvilág látogatóinak száma a bolgár turizmus fejlődésének köszönhetően eléri éves szinten az ötszázezer főt. Habár a botanikus kert a rendszeres vendégek esetén korábban már rendelkezett rádiófrekvenciás, RFID (Radio Frequency IDentification) alapon működő beléptető kártyával, azonban ez a megoldás nem bizonyult elég költséghatékonynak a szélesebb körű forgalomba hozatalhoz. A kert így a Citizen Systems berendezéseivel megvalósuló vonalkódos rendszer mellett döntött, hiszen a belépőjegyre nyomtatott egyedi azonosító segítségével egyszerre oldódott meg a tömegek esetében is kényelmes beléptetés a működési költségek csökkentése mellett. „A bolgár botanikus kert kiváló példája annak, hogyan egészíti ki egymást a vonalkódos-, illetve a rádiófrekvencián alapuló technológia. Így a gyakori tévhit, mely szerint a két alkalmazás szemben áll egymással, megdőlni látszik, és bizonyosságot nyer a két rendszer kiegészítő jellege.” - nyilatkozta Mészöly Imre, a Citizen Systems régiós vezetője, majd hozzátette: „A vonalkódos rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy egyszeri beruházással jelentős összegek takaríthatóak meg, hiszen a vonalkód alapú azonosító jel nem kerül többe, mint az a festékszalag és a papír, amit a nyomtatáshoz használnak fel. Így a sok elemző által felállított vízió a vonalkód kihalásáról egyelőre helytelennek bizonyul. ”

    Mészöly Imre véleménye egybecseng Ronan Clinton ír szakember mondataival, aki szerint az RFID főleg technikai és gazdaságossági okokból nem fogja a vonalkódok alkalmazását záros határidőn belül lecserélni. Nyilatkozata szerint az RFID-chipek kiolvasása valós környezetben igen körülményes, illetve egyes chipek bekerülési költsége nem valószínű, hogy a közeli jövőben versenyképes lesz a vonalkódok használatával szemben. Bár a Citizen régiós vezetőjének álláspontja a vonalkód jövőjéről megegyezik a fent leírtakkal, elismeri az RFID szerepét egyes azonosítási eljárásoknál, továbbá, hogy a technológiák együttes fellépése a hatékony működést eredményezheti.

    A vonalkódok megbízhatósága, költséghatékony volta a beléptető rendszereken túl a logisztikában is kiválóan egészítheti ki az RFID technológiák adattárolási kapacitásait, így halmozott előnyhöz juttatva a szervezet vállalatirányítási rendszerét. Szakértők véleménye szerint az RFID és a vonalkód együttes integrációja olyan kulcstechnológiát kínálhat egy vállalatnak, mely hosszú távon a legjobb üzleti előnyöket nyújtja.
 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció