Fokozatos szankcionálás vár az illegális letöltőkre

A francia szenátus elfogadta szerdán az illegális internetes letöltést tiltó törvénytervezet új változatát.

A kormány azért terjesztett be új javaslatot, mert az előző, májusban elfogadott törvény legfőbb intézkedését – amelynek értelmében a világhálós kalózok internethez jutása egyszerű adminisztratív eljárás keretében, bírósági ítélet nélkül is felfüggeszthető lett volna -, alkotmányellenesnek minősítette az alkotmánytanács. A törvénytervezet végső elfogadásához a módosított szövegről a nemzetgyűlésnek is szavaznia kell, amely kormánytöbbséggel rendelkezik, és így várhatóan elfogadja azt.

 A törvény fokozatos szankcionálást ír elő azoknak, akik illegálisan töltenek le kulturális tartalmakat, így zenét és filmeket a világhálóról. A művek internetes terjesztésére és jogvédelemére a kormány egy külön hatóságot, a Hadopit hozza létre, amely az eredeti törvény szerint az internet-hozzáférés felfüggesztését is elrendelhette volna. Ezt nem engedélyezte az alkotmánytanács.

 A jogszabály-véleményező szervként is működő legfőbb közigazgatási bíróság úgy ítélte meg, hogy a szólásszabadság nevében mindenkit megillet a kommunikációs eszközökhöz, így az internethez való hozzáférés joga. Ezt a szabadságjogot pedig nem korlátozhatja egy adminisztratív hatóság, hanem csak bíróság dönthet arról.

 Az új változat szerint a Hadopi a kalózpéldányokat letöltőket először e-mailben, majd ajánlott levélben figyelmezteti arra, hogy tiltott dolgot csinálnak, a szankcionálásról viszont a Hadopi kérésére a bíróság fog dönteni. A bíró a javaslat szerint maximum egy évre rendelheti el az internet-hozzáférés felfüggesztését, valamint 300 ezer eurós pénz- és két év börtönbüntetést is kiszabhat. A két utóbbi büntetési tétel már eddig is szerepelt a hamisítást büntető törvényben.

 Az az internet-előfizető, aki hagyja, hogy számítógépéről egy másik személy kalózkodjon, 1500 eurós pénz- és egy hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélhető. Ha egy megbüntetett előfizető egy másik szolgáltatóval köt előfizetési szerződést, 3750 euró pénzbüntetéssel sújtható.

 Az ellenzék a törvény új változatát "feleslegesen represszívnek" tartotta, és nemmel szavazott rá. Az új kulturális miniszter, Frédéric Mitterrand viszont üdvözölte, hogy végre megszületett a "döntő lépés a szerzők védelmére". Ígéretet tett arra, hogy miután a nemzetgyűlés is jóváhagyta az új változatot, párbeszédet kezdeményez a szerzők magasabb díjazásáról és a kulturális tartalmak eddigieknél előnyösebb hozzáféréséről az internetezők számára.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció