Biometrikus útlevelek Romániában is: hallgatólagos elfogadással

Romániában is bevezethetik a biometrikus útlevelet, eleget téve nemcsak az EU-s, de az amerikai elvárásoknak is. A jogszabály átment a felsőházon, bár nem kapta meg a törvény elfogadásához szükséges szavazatot.

"A jogszabály 'átment' a felsőházon a kormány által javasolt formában, annak ellenére, hogy nem kapta meg a sarkalatos törvény elfogadásához szükséges 69 szavazatot. De hétfő volt az utolsó nap, amikor dönthettünk a biometrikus útlevelekről szóló kormányrendelet elfogadásáról" – magyarázta a szenátus plenáris ülése után Cseke Attila RMDSZ-szenátor. – "Amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz, bizonyos jogaink lettek, például vízum nélkül utazhatunk a közösségen belül. De úgy tűnik, egyesek nem értik: ugyanabban a pillanatban kötelességeket is vállaltunk. Kétéves lemaradást kell pótolnunk, hogy bevezessük az útleveleket, amelyek egyébként 24 tagállamban használnak, csak Bulgáriában és Cipruson nem, de úgy godolom, azok, akik a rendelet ellen szavaztak, ezzel nincsenek tisztában. Ezt kell hogy mondjam, hiszen 16 ellenszavazatot és 7 tartózkodást jegyeztek. Egyébként az RMDSZ-frakció volt az egyetlen, amely teljes létszámban jelen volt és igennel szavazott" – nyilatkozta Cseke Attila. A szenátor emlékeztetett: kérte a közigazgatási és belügyminisztérium illetékeseit, hárítsák el a technikai akadályokat, hogy az útleveleket továbbra is 10 éves időtartamra állíthassák ki (ne csak 5 évre).

Amint a szenátor pénteki sajtótájékoztatóján (újságírói kérdésre válaszolva) elmondta, a leköszönt kormány megváltoztatta a digitális arc- és ujjlenyomatot is tartalmazó, központilag, egyetlen helyen kibocsátott útlevelek előállításának rendszerét. Több sikertelen közbeszerzési eljárás után az állami nyomda (Imprimeria Naţională) megvásárolta a szükséges korszerű berendezést, és ezáltal gyártási költségek is darabonként kb. 60 euróra csökkentek.

Magyarországon 2006. augusztus végétől vezették be a biometrikus útleveleket, amelyekben egy elektronikus csip is tartalmazza az okmány tulajdonosának fotóját, nevét, születési idejét és a többi ismertetőjegyet.

Az Egyesült Államok az országot ért 2001. szeptember 11-i terrortámadás után törvénnyel tette kötelezővé azon 27 ország állampolgárai számára, akik egyébként vízummentességet élveznek, hogy a 2005. október 25. után kiállított útlevéllel csak akkor utazhatnak be vízum nélkül az Egyesült Államokba, illetve léphetnek be az ország területére átutazóként, ha az úti okmány tartalmazza az utas digitális fényképét vagy egy biometrikus azonosítókat tartalmazó chipet.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció