5. Kompozíció
Ha szabályos családi képeket szeretnénk készíteni, a kép középső részébe érdemes helyezni tárgyunkat. Ha a képet mindkét irányban harmadoljuk, a két-két képzeletbeli vonal találkozási pontjai kiadnak egy négyzetet, itt érezzük majd legkiegyensúlyozottabbnak tárgyunkat. Ha azonban valami másra vágyunk, bátran változtassunk szöget és szükség esetén hagyjuk kibontakozni a hátteret is. Ne felejtsük, hogy sok fotót a felvétel átlagos magasságú látószöge tesz unalmassá, ne féljük székre állni, vagy leguggolni érdekesebb képekhez, ismerőseinknek is új arcát fedezhetjük fel ilyenkor.
6. A makró mindig hatásos
Az extraközeli képek készítése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy kilépjük az átlagos képek világából. Amennyire gépünk optikája engedi, menjünk közel tárgyunkhoz, egy-egy szép részlet megragadásával szinte garantált az azonnali sikerélmény. Ebben segítségünkre szolgálhat a legtöbb kompaktban megtalálható makró üzemmód.
7. Felejtsük el a digitális zoomot
Gépünk rendelkezik egy optikai és egy digitális zoom mutatóval, és gyártójának őszinteségétől függ, melyiket hangsúlyozza. A valóságban a lencsék képességei határozzák meg a valós, vagyis optikai közelítési-távolítási lehetőségeket. Ekkor teljes felbontásban kihasználhatjuk gépünk tudását. A digitális zoom csupán kivág egy részletet az érzékelt képből, és ezzel természetesen a felbontás romlása jár. Ez a funkció meglehetősen félrevezető, és a legtöbbször haszontalan, a kivágást később számítógépünkön a legegyszerűbb képszerkesztő szoftverekkel sokkal szebben és pontosabban elvégezhetjük.
8. Ne dőljünk be a megapixeleknek
És végül ne higgyünk azt, hogy egy nagyobb felbontású géppel mindenképpen jobb képek készülnek majd. Az érzékelők mérete ebben a kategóriában jellemzően töredéke a hagyományos 35 mm-es képkockának. Ebből következik, hogy ha ész nélkül növeljük a felbontást, egyre több és apróbb cella kell hogy elférjen a szenzoron, ami egy idő után nemhogy javulást, de minőségromlást okozhat. Ezt a jelenséget néhány nagy gyártó is elismeri, az Olympus például kijelentette, hogy a kisebb szenzorok esetében nem szeretne 12 megapixel fölé menni, mert az a képminőség rovására megy. Jellemzően egy szerencsés 5 megapixeles kompakttal már kiváló képeket lehet készíteni, ha nem plakát nyomtatására készülünk, hanem monitoron nézzük vissza felvételeinket.
Kapcsolódó cikkek
- Hátunkra is, hasunkra is tehetjük, de félvállról is vehetjük Katát: ideális partner
- Sony Alpha NEX-3 és NEX-5: a világ legkisebb cserélhető objektíves kompaktjai
- Letölthetőek az új Panasonic DMC-GF1/GH1/G1 képességfokozó firmware-ek
- Olympus PEN E-P2 retró ezüstköntösben
- Csúcsszkenner a Canontól: CanoScan 9000F
- Az olcsó fényképezőgép is lehet jó
- Mit is tud az Útmutató mód a Nikon D3000-esben?
- Hogyan vásároljunk DSLR-t?
- Újfajta hibrid képstabilizátoron dolgozik a Canon
- 2009 legjobb fotós-videós termékei