A TomTom elleni szabadalmi per vajon csak a kezdet?
2009. március 9.
A Microsoft azzal vádolta a holland vállalatot, hogy összesen nyolc szabadalmát sértette meg termékeivel.
Az ITPro szerint ezzel veszi kezdetét a Microsoft szabadalmi "háborúja", amelynek végső célja valójában a Linux. Bár a Microsoft még konkrétan nem támadta meg a Linuxot jogi úton, ugyanakkor a TomTom elleni perben felmerült, megsértett szabadalmak között kettő olyan is található, amelyet a Linux is használ. Ez a két amerikai szabadalom - amely a hosszú és rövid fájlnevek kezelésére vonatkozik -, amelyet a Microsoft még a FAT (File Allocation Table - Fájl Allokációs Tábla) rendszer kidolgozásánál védetett le.
A FAT tulajdonképpen nem más, mint a régi DOS és Windows 9x (Windows 95, 98 stb.) operációs rendszerek eredeti fájlrendszere. Valójában semmilyen zseniális technikai találmányról vagy innovációról nincs szó, ráadásul a FAT 32 bites változata (FAT32) óta az eredeti rendszer már elavult. A FAT-et napjainkban leginkább digitális rendszerekhez (például: digitális kamerák) vagy SD kártyákhoz használják, mivel együtt tudnak működni a Windowszal.
A FAT-rendszert emellett bizonyos Linux-alapú felhasználói programok is kezelik, hogy használni lehessen bizonyos Windowsos hálózatokat. A TomTom navigációs program arra használta a FAT-et, hogy adatokat közvetítsen SD-kártyák és más, Linux-alapú navigációs programok között.
Steve Ballmer, a Microsoft vezetője a közelmúltban kijelentette: a Linux készítői a "mi szellemi tulajdonunkat" használják, és egész pontosan 235 szabadalmat sértettek meg. Ezért arra lehet számítani, hogy a Microsoft szabadalmi perek sorát indítja majd el, illetve az igazi ellenségének a Linuxot tartja.
Egyedül a Linux jó kapcsolatai révén várható, hogy a redmondi cég mégsem megy nyíltan a Linuxnak. Mivel a Suns Microsystems, az IBM, a HP és az SGI is a Linux nagy támogatói közé tartoznak, ezért a Microsoft megütheti a bokáját, ha nagyon nyíltan támadja a rivális operációs rendszert, ugyanis az említett cégek is birtokolhatnak olyan szabadalmakat, amelyeket maga a Windows "sértett meg" saját működése révén.
Kapcsolódó cikkek
- Windows 7 böngészőválasztási vita a kicsik és nagyok között
- A Microsoft nem akar kivonulni Kínából
- Szoftverkalózokkal harcol a Microsoft
- Reuters: az EU a jövő héten lezárja a Microsoft-ügyet
- Egymillió Xbox-felhasználót tiltott ki a Microsoft
- Az USA-ban betiltják a Word forgalmazását
- A Microsoft három embert beperelt internetes csalás ügyében
- Ismét jól megbüntették a Microsoftot, most 100 millióra
- Oroszország trösztellenes eljárást fontolgat a Microsoft ellen
- Az EU több böngészőt szeretne a Windows 7-be