Rekordveszteség, elbocsátások a Hitachinál

Úgy látszik, mostanában leginkább a japán technológiai cégekre jár rá a rúd a válság miatt, ugyanis a Sony és a Toshiba után a Hitachi is rekordméretű veszteségről kénytelen beszámolni.

A Hitachi a legnagyobb japán elektronikai cég; a fogyasztói elektronikában ugyan nem az első, azonban emellett olyan termékeket is gyárt, mint például az atomreaktorok vagy az autóalkatrészek. A vállalat a világgazdasági válság és az exportot sújtó erős japán valuta miatt 700 milliárd jen (kb. 1814 milliárd Ft) veszteséggel kalkulál a március 31-ével végződő 2008-as pénzügyi évre; ez nemcsak a társaság, de az összes japán ipari cég történetében példátlan mértékű deficitet jelent. Mint ahogy a második világháború óta az is gyakorlatilag példátlan, hogy egy japán nagyvállalat embereket tegyen az utcára: márpedig az NEC éppen most jelentette be, hogy megválik 20 000 dolgozójától és most a Hitachi is hasonló lépést tervez. A vállalat 2010. márciusig 200 milliárd jent szeretne megspórolni úgy, hogy veszteséges üzletágakat számol fel, illetve üzemeket zár be.

A mintegy 400 000 embert foglalkoztató cégóriás egyelőre nem számolt be róla, hogy pontosan hány dolgozót tervez elküldeni. Mindenesetre elég megdöbbentő, hogy a vállalat tavaly ősszel még 15 milliárd jen profittal számolt és nemrég független elemzők is csupán 55 milliárdra becsülték a várható veszteséget. A céget először az autóalkatrész-megrendelések drámai visszaesése rendítette meg, azonban a későbbiekben az építőipari, majd a szórakoztató elektronikai részlegekre is kiterjedt a recesszió. Utóbbin belül elsősorban a síkképernyős televíziók árzuhanása és a kereslet csökkenése okoz gondot, de mostanra válságossá vált a Mitsubishivel közös Renesas csipgyártó helyzete is. Ez utóbbinál a tulajdonosok nem zárják ki, hogy a Toshiba vagy más japán cég képében külső partnert vonjanak be, hogy megmentsék a csődtől a félvezetőgyártót.
 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció