Könyv a tudásmenedzsmentről
2009. január 17.
Miből áll egy vállalat szellemi tőkéje? Hogyan oszthatjuk meg tudásunkat másokkal? Megfelelően tudjuk-e hasznosítani a munkatársak széles körű tudását versenyképességünk fenntartása érdekében? Ki rendelkezik a tudás hatalmával? – e kérdéseket taglalja dr. Tomka János A megosztott tudás hatalom című új könyve. A Harmat Kiadó gondozásában megjelent szakkönyvet a KPMG konferencia-központjában mutatták be az érdeklődőknek.
Dr. Tomka János, a KPMG-BME Akadémia ügyvezető igazgatója, a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája tanára, Magyarországon az elsők között kezdte el kutatni a tudásmenedzsment gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit. Könyvében nemzetközi felmérések és a szakirodalom széles körű elemzése, illetve több évtizedes szakmai, vezetői és oktatói tapasztalatára alapozva mutatja be a tudás természetét és a tudás menedzselésének főbb kihívásait. Emellett a tudásszervezetek vezetéséhez szükséges legfontosabb kompetenciákkal és a Magyarországon még általánosan nem ismert, de a tudásorientált szervezetek számára nélkülözhetetlen szerveződések, a szakmai közösségek koncepciójával is foglakozik. A könyvbemutatón elhangzott, hogy a hazai szakirodalomban hiánypótló kiadvány komoly segítség minden szakembernek, közép- és felsővezetőnek, illetve a menedzsmentet tanuló hallgatók, MBA-, és PhD-programok résztvevői számára is.
A kiadvány szerkesztőjével, Ferenczi Andreával folytatott beszélgetése során Tomka János azt hangsúlyozta, hogy a tudásmenedzsment nem önálló diszciplína, hanem egy szakma, mely több tudományágból és a gyakorlati tapasztalatokból táplálkozik.
A könyvbemutató kerekasztal-beszélgetésén dr. László József, a Harvard Business Review vezető tanácsadója, dr. Bőgel György, a CEU Business School menedzsmentprofesszora, dr. Pléh Csaba akadémikus, a BME-GTK professzora és dr. Segesváry Gábor, a Zwack Unicum Nyrt. humánpolitikai igazgatója egyetértettek abban, hogy a tudásmegosztás sikere ma már fontos versenyképességi tényező. Ma azok a társaságok, szervezetek lehetnek eredményesek, amelyek képesek tudásukat következetesen megújítani, megosztani és beépíteni új termékekbe és technológiákba.
Dr. Tomka János 1952-ben született. 1976-ban szerzett okleveles villamosmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1976-tól okleveles mérnök-tanár, Budapesti Műszaki Egyetem. 1996-tól bejegyzett vezetési tanácsadó (CMC). 2005-ben szerzett PhD fokozatot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A KPMG-BME Akadémia társelnöke, ügyvezető igazgatója (KBA Oktatási Kft.). A Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának tanára.
Szakmai és társadalmi tevékenységei: A Magyar Mérnökakadémia tagja. A Harvard Business Review magyar kiadása védnöki karának tagja. A Szent István Egyetem tudásmenedzsment tantárgyfelelőse (MBA). Az Alkalmazott Neveléstudományi és Pszichológiai Multidiszciplináris Doktori Iskola (alapítás folyamatban) meghívott külső tagja. A Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társasága Vezetőségének tagja (1994 és 2004 között elnöke).
Kapcsolódó cikkek
- A Google-titok tudója Budapesten
- Nyáron nyitja digitális könyvesboltját a Google
- Óránként kétezer oldalt digitalizál a robotszkenner
- Egymillió régi kötet digitalizálására készül a Google Olaszországban
- Pénzbüntetésre ítélték a Google-t Franciaországban könyvek digitalizálása miatt
- Új olvasó veszélyezteti az Amazon Kindle e-olvasó uralmát
- Kínai írók is nehezményezik a Google Book eljárását
- Internetes könyváruházat nyit a Google
- A digitális jogok aláírói újragondolják a Google könyvkiadási alkuját
- Európai könyveket is digitalizálna a Google, de csakis a jogszabályokat betartva