IT versenyképességi rangsor: Magyarország továbbra is a középmezőnyben
2008. szeptember 16.
Az EIU tanulmánya 66 országot mért fel. A tavalyi évhez képest a ranglista élén ugyanaz a húsz gazdaság áll, miközben a csoporton belül kilenc ország előrébb került, míg tizenegy hátracsúszott a rangsorban. Az első öt helyre három ország újonnan került: Tajvan, Svédország és Dánia. Kelet-Közép-Európában az első öt helyen Észtország, Szlovénia, Magyarország, a Cseh Köztársaság és Szlovákia végzett.
“Az idei tanulmány azt mutatja, hogy egy ország IT versenyképessége alapján meglehetősen gyorsan kerülhet előrébb vagy hátrébb a rangsorban” - mondta Sarlós Gábor, a BSA magyarországi szóvivője. “A kormányzatoknak és az IT iparágaknak az a képessége, hogy az információs technológia segítségével munkahelyeket teremtsenek és javítsák az életminőséget, nagyban függ attól, hogy, milyen módon kezelik a versenyképességet előmozdító hat tényezőt. A számokat tekintve egyértelmű, hogy Magyarország elég jól teljesít a humán tőke fejlesztése területén – a kutatás szerint a 66 ország között e tekintetben a 20. helyen állunk. Ebben különösen nagy súllyal esik latba az üzleti képességekkel is rendelkező technológiai szakemberek képzése és megléte. Az IT infrastruktúrát illetően viszont nagy a lemaradásunk, ami azt jelenti, hogy itt számos területen sok fejlesztésre lenne szükség. A tanulmány alapján elsősorban a számítástechnikai eszközökre, szolgáltatásokra és szoftverekre költött összegek jelentős emelése, valamint a még szélesebb számítógép-ellátottság és szélessávú internet-hozzáférés javítana Magyarország helyezésén. Ezekkel a feladatokkal pedig mind a kormányzatnak, mind pedig a piaci szereplőknek van tennivalója.”
"A politika alakítóinak és az üzleti vezetőknek minden olyan tényezőt egyszerre kellene figyelembe vennie, amelyek javítják az IT iparágak versenyképességét" - nyilatkozta Denis McCauley, az Economist Intelligence Unit globális technológiai kutatási igazgatója. "Aligha reménykedhet egy ország abban, hogy erős IT termelői szektort tud kialakítani, ha nincs erős és stabil üzleti és jogi környezet, átgondolt tehetséggondozás, hiányzik az innováció támogatása, illetve ha a társadalomban nem válik széles körűvé az információs technológia használata."
Azok az országok rendelkeznek a legkiválóbb teljesítményű információs technológiai iparágakkal, amelyek általában véve jól kezelik versenyképesség-elősegítő tényezőket. Ezek közé tartozik a szakértelem bőséges kínálata; innovációbarát kultúra; világszínvonalú technológiai infrastruktúra; a szellemi tulajdont, mint például a szabadalmakat és a szerzői jogokat védő erős jogrendszer, illetve a nyitott, versenyképes gazdaság, valamint egy olyan kormányzati vezetés, amely megteremti a helyes egyensúlyt a technológia támogatása és a piaci erők hatásának lehetővé tétele között. A nagyteljesítményű IT szektor a legfejlettebb országokban nemcsak a bruttó nemzeti termék több, mint 5%-át adja, hanem a gazdaság egészében lendületet hoz létre azáltal, hogy elősegíti a vállalatok és a dolgozók hatékonyságát és termelékenységét.
A kutatás egyik további fontos megállapítása szerint a tehetségkutatás és gondozás lesz az IT terület vezetői számára az egyik legnagyobb kihívás az elkövetkezendő években. Azok a kockázatvállaló szellemiségű közösségek lesznek az innováció legjobb inkubátorai, amelyek akár online, akár más módon biztosítják a tehetségek, a technológia, a kockázati tőke és a kiváló egyetemek egymásra találását.
Kapcsolódó cikkek
- Csökkent Magyarországon az illegális szoftverek aránya
- 2011-ben helyrejön az európai IT-piac
- Az Ipsos szerint nem kell félni az üzleti modellváltástól
- Égető szükség a szellemi tulajdon védelme
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- Az internet növekedését várják a legtöbben
- A magyar-szlovák kis- és középvállalkozások együttműködésének támogatása
- Fellendülőben a számítógép-piac - kérdőjelekkel
- Cloud computing és adatvédelem
- Az internetes biztonság nemzetközi együttműködést igényel