22 nm-es csipek az IBM-től és az AMD-től

Az IBM-nek fejlesztési partnereivel együtt a világon elsőként sikerült 22 nanométeres SRAM csipet gyártania, megelőzve ezzel az Intel-t.

Az IBM, az AMD, Freescale, az STMicroelectronics, a Toshiba és az amerikai College of Nanoscale Science and Engineering (CNSE) műszaki főiskola közös fejlesztése komoly áttörésnek számít. A mikroprocesszort hagyományos, hat-tranzisztoros elrendezésben építették föl egy 300 mm-es szilíciumlapkán. A prototípus memóriacella lenyomata mindössze 0,1 μm2; összehasonlításképpen, az Intel 45 nanométeres processzoraihoz használt teszt SRAM csip mérete 0,346 μm2 volt. A jelentős áttörés persze korántsem jelenti azt, hogy a 22 nm-es termékek rövidesen megjelennének a számítógépekben: az IBM például 2011-re teszi a sorozatgyártás megkezdésének időpontját. Ami pedig az AMD-t illeti, a fejlesztési előny nem feledteti, hogy az Intel már vagy fél évvel megelőzte őket a 45 nm-es termékek forgalmazásával. Ami a vezető csipgyártót illeti, tavaly szeptemberben mutatta be az első 32 nm-es SRAM cella-prototípust, a technológiára épülő első termékeket pedig a héten zajló IDF konferencián tervezi bemutatni.

Az IBM a 22 nm-es SRAM mellett azt is bejelentette, hogy 32 nanométeres fejlesztéseik is az előzetes menetrend szerint zajlanak, illetve egy olyan új „magas-K” tranzisztorkapu-technológiát alkalmaznak majd az új termékeknél, amelyek minden versenytársukénál jobb tulajdonságokat kínálnak. További részleteket egyelőre nem közöltek ezzel kapcsolatban.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció