Grafikus felügyeleti szoftver az új szombathelyi börtönben
2008. július 13.
Az ADT építette ki Magyarország második PPP konstrukcióban épült büntetés-végrehajtási intézményének teljes biztonságtechnikai rendszerét is, Szombathelyen. A nemrégiben átadott létesítmény bővelkedik a legekben, grafikus szoftvere ugyanis hazánkban eddig ismeretlen komplexitású rendszert felügyel.
800 elítéltet őrizhet és láthat el a Szombathelyen átadott második magyar magántőkéből épült börtön, melyet az állam mint bérlő működtet legalább 15 évig. A létesítményhez 12 hektáron nemcsak körletek, de kiszolgáló épületek is tartoznak, köztük saját sportcsarnok, sportpálya, színházterem, könyvtár, iskola, egészségügyi épület, valamint több kápolna. Az intézmény őrzési szempontból a legszigorúbb rezsimet képviseli, van benne fogház, börtön, fegyház és úgynevezett „különösen biztonságos” körletrész is.
A szombathelyi integrált rendszer a biztonság legmagasabb szintjét valósítja meg az őrzés, behatolásvédelem és ellenőrzés terén – még a legszélsőségesebb körülmények között is. A néhány hónapja átadott első PPP-konstrukcióban készült hazai börtön is az ADT rendszereivel dolgozik.
Csúcsintegráció
A különleges igényeket csak rendkívül összetett technikai megoldás szolgálhatta ki. Magyarországon annyi biztonságtechnikai és tűzvédelmi egységet még sosem építettek össze egyetlen rendszerré, mint most az ADT Szombathelyen. A rendszer elemeinek tökéletes összhangját biztosítja, hogy az alkalmazott közel 10 ezer aktív berendezés szinte mindegyike – kábelek, olvasók, kamerák, tűzjelzők – a cég saját terméke.
A rendszerben legnagyobb alrendszerként jelen van egy zártláncú televíziós hálózat – közel 500 kültéri és beltéri kamerával, digitális rögzítéssel. A felvételekhez rendelkezésre álló adattárolási felület meghaladja a 60 terabyte-ot.
Működik egy többkörös be- és kihatolást jelző rendszer mikrohullámú, infra és egyéb fizikai elveken működő eszközökkel. A be- és kilépés ellenőrzésére szolgál az integrált proxikártyás beléptető rendszer, amely különleges igényeknek is megfelel (zsilipelés, főkulcs rendszer), de ide tartoznak a biztonsági ellenőrzéseknél alkalmazott kapuszerű és kézi fémkereső detektorok és röntgensugaras csomagvizsgálók, és az elektromos ajtózár vezérlő és ellenőrző rendszerek is. A nem fizikai természetű ki és behatolás sem maradhat észrevétlen, ezért egy rendszer az objektum egész területén figyeli és jelzi a GSM telefonálást.
A létesítmény hatalmas alapterületén az őri állomány személyi biztonságát nemcsak vezeték nélküli vészhívó rendszer (SZIR), de bizonyos területeken belső gyorshívó és támadásjelzést biztosító vezetékes (ÖJT) rendszer is védi.
Az ADT tapasztalata és szakértelme kapott szerepet az 1.500 automatikus és kézi jelzésadóból álló beépített tűzjelző berendezés telepítésekor. Nem maradtak ki a rendszer-építményből a hétköznapi és specifikus hangosítástechnikai és belső kommunikációs rendszerek (hangos beszólók, ablak átbeszélők, OV rendszerek, riadó kürt rendszer) és a világításvezérlő rendszer sem.
Hogy e számos alrendszer működését energiaellátási problémák ne veszélyeztessék, arról többlépcsős szünetmentes kör gondoskodik. A kétféle külső betáplálás esetleges kiesése után a létesítménynek még több órányi saját erőforrása is van energia-igényének fedezésére.
Saját grafikus felügyeleti szoftver
A szombathelyi börtönben a biztonságtechnikának saját, optikai gerincre épülő, nagy biztonságú IT-hálózata van. A rendszer „agya” egy integrált grafikus felügyeleti szoftver, amely a központban dolgozók számára jeleníti meg az alrendszerekből érkező információkat.
A rendszer a képek mellett feladatlistákat (vagyis szöveges állományokat) kezel, és eseménynaplót vezet. 10 000 eszköz legfeljebb 7-féle állapotát, vagyis összesen 70 000-féle állapotot figyel szakadatlanul. Képes a jelzési pontokról, több kilométeres jelzési láncon át érkező összes impulzust egyetlen másodperc alatt regisztrálni, kijelezni, elindítani a vezérlést és a kezelő személyzet intézkedése nyomán beavatkozni.
Az alrendszerek ilyen integrált felügyeletének fontos előnye, hogy az egyik alrendszerben nyert információk egy másikban is hasznosíthatók. A felügyeleti szoftver például képes kezelni a beléptető rendszer adatbázisát. Az ennek alapján létrehozott telefonkönyv pedig lehetővé teszi, hogy a szolgálatba hívás csoportos lebonyolítása automatikusan, a riadó elvárásainak megfelelően történjék. Ez a megoldás is csak abban a két új létesítésű börtönben működik Magyarországon, amelynek rendszereit az ADT telepítette.
A felügyeleti központ működésének biztonsága alapvető fontosságú. E biztonságot természetesen növeli a redundáns szerver alkalmazása, de a felügyeleti szoftvertől függetlenül még egy térképes LED-tablókra épülő megjelenítő rendszer is rendelkezésre áll: 25 000 kétszínű LED-dióda is képes minden beavatkozási munkahelyen valós idejű kijelzésekkel segíteni az őrök munkáját. Így a központban ülők a legszélsőségesebb helyzetekben is mindvégig pontosan tisztában lehetnek azzal, mi történik az objektum területén.
Szép Zsuzsanna, az ADT Fire & Security ügyvezető igazgatója szerint „az ADT integrált megoldásai segítenek abban, hogy a szombathelyi börtönben a biztonsággal kapcsolatos legmagasabb elvárások teljesüljenek. A rendszert felügyelő és a beavatkozásokat irányító teljes szoftvercsomagot Magyarországon fejlesztettük ki. A kiépített rendszerrel kapcsolatos elégedettséget jól jellemzi, hogy a beruházó már szerződést kötött velünk a biztonságtechnika karbantartására a teljes – egyelőre 15 éves – üzemeltetési időszakban.”
Kapcsolódó cikkek
- Újdonságok az AIDA64 rendszerdiagnosztikai szoftver 2.50-es verziójában
- Novell-siker a CEU-n ZENworks alkalmazásvirtualizációval
- További UNIT4 CODA bevezetések a BNP Paribas cégcsoportnál
- Díjat érő SAP kisvállalati bevezetés
- Ezer rendszerintergrációs szakértővel erősít az Ericsson
- A Synergon szállítja a Fővárosi Tűzoltóság új bevetés-irányítási rendszerét
- Integrált informatikai rendszer a Coopnál
- Elektronikus jegyeladási rendszer a Jászkun Volánnál
- Alvicom: sikeres teljesítményteszt az Aegon biztosítónál
- Automatikus banki ellenőrző rendszer az UniCreditnél