Megvalósítás alatt az e-közigazgatási keretrendszer projekt

Az Államreform Operatív Program (ÁOP) „Elektronikus közigazgatási keretrendszer kialakítása” című kiemelt projektjét ismertette mai sajtótájékoztatóján Baja Ferenc, a MeH EKK államtitkára. Az eseményen Bálint Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főigazgatója is megjelent, aki az ÁOP-ről adott tájékoztatást.

Baja a keretrendszer céljai között említette a közigazgatás szereplőinek (és informatikusainak) közös "nyelv" használatát, az egységes és egyszeri leírásokat, a szolgáltatásorientált államigazgatási alkalmazásfejlesztést (SOA), illetve az olcsóbb közigazgatási adathálózatok megvalósítását. A projekt feladata elsősorban a technikai interoperabilitási (különböző államigazgatási informatikai rendszerek együttműködő képességét biztosító) szabványok kidolgozása, továbbá a szemantikai és a szervezeti interoperabilitás követelményeinek meghatározása. A kidolgozott szabványokat egy minden fejlesztő által elérhető szabványtár jellegű dokumentációban fogják közzétenni.

Az eredmény 20 új szabvány, 100 új publikáció, és az ezek alapján felálló egységes keretrendszer lesz. A projekt eredményeképpen készülő szabványok, eljárásrendek és követelmények alkalmazása a központi közigazgatás mintegy 140 intézménye számára kötelezővé válhat az e-közigazgatási fejlesztéseik során (további döntést követően), és iránymutatóul szolgálnak majd legalább 2000 önkormányzat számára is. Mivel a későbbi projektek résztvevőinek alkalmazniuk kell az e-közigazgatási keretrendszer előírásait, ezért a projektmenedzsment módszertan és a szakmai monitoring rendszer kialakítása is a projekt részét képezi.

A kiemelt projekt szakmai megvalósítására az eddig kiírt nyílt közbeszerzési eljárást bruttó 770  millió forintértékben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Informatikai Központja (BME IK) által vezetett konzorcium nyerte. A konzorcium tagja még a szabványtárat elkészítő CompLex Kiadó Kft., a projektvezetésért és a minőségbiztosításért felelős Hendra Kft., a biztonsági előírásokat kidolgozó HunGuard Kft., a projektmenedzsment módszertant kidolgozó, valamint a tesztkörnyezetet biztosító Kopint-Datorg Zrt., továbbá az interoperabilitási és biztonsági követelményeket elkészítő Stratis Kft. A projekt elkezdődött, befejezésének határideje 2008. december 31.

A Prím kérdéseire Baja Ferenc elmondta:

  • bár a pályázati dokumentumot hatan vették meg, valószínűleg a megvalósítandó feladat bonyolultága miatt - sajnálatos módon - mindössze egy (igaz konzorciumi) pályázó akadt;
  • a megvalósítandó dokumentáció egységes, ám az informatikai alaprendszerek használatában nyitott, vagyis nem ír elő (csak zárt, vagy csak nyílt rendszer) kötelezettséget. 
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció