A világ leggyorsabb polgári szuperszámítógépe
2008. február 25.
A világ legnagyobb teljesítményű, civil tudományos kutatásokat támogató szuperszámítógépét helyezték üzembe pénteken a németországi Jülich Kutatási Központban (FZJ).
A gépeket olyan feladatokra használják, amelyeket a klasszikus kísérleti módszerekkel nem lehet elvégezni, mert túl drága lenne, vagy fizikailag-technikailag kivitelezhetetlen, vagy etikai problémákat vetne fel. A jülichi szuperszámítógépek használatára pályázni kell, egy független bizottság dönti el, hogy melyik csoport dolgozhat és mennyi gépidőt kap.
A bizottság kizárólag civil, tehát nem kormányzati megbízásból folytatott hadászati vagy nemzetbiztonsági célú kutatási terveket fogad be. Az FZJ honlapján olvasható ismertető szerint a projektek között van például a galaxis- és csillagképződést vizsgáló kutatás, a földrétegek mozgását elemző vizsgálat és tűzvédelmi kiürítési tervek optimalizálását szolgáló szimulációs kísérlet.
A JUGENE a legnagyobb teljesítményű szuperszámítógép Európában. Az IBM fejlesztése, a BlueGene család második, P-jelzésű generációjának első darabja. A világ legerősebb számítógépes rendszereit rangsoroló listán (www.top500.org) a második helyen áll. Az első az IBM és az Egyesült Államok Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatalának (NNSA) közös fejlesztésű, BlueGene/L típusú szuperszámítógépe.
Kapcsolódó cikkek
- Az IBM Globális Vízügyi Kiválósági Központot hoz létre Hollandiában
- Az első amerikai szuperszámítógép Oroszországnak
- Atomnyi adatcellák, molekulányi tranzisztor az IBM-től
- Szuperszámítógéppel számolták ki a Rubik kocka leggyorsabb megoldását
- Milyen lesz a jövő közlekedése?
- Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét
- 4 petaflop sebességű IBM/Cray szuperszámítógép
- Atomfegyver-kutatáshoz épül a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
- Nyolc terás mágnesszalag az IBM-től
- SGI Altix 3700 szuperszámítógépre épül az induló szegedi regionális HPC központ