Lezárult a "Ne vedd, védd!" pályázat
Honlapkészítésben is jók az "állati nyomozók"
2008. február 13.
Végéhez ért a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, az Oracle Hungary és a WWF Magyarország honlapkészítő pályázata, amely a "NE VEDD, VÉDD! Az állati nyomozó akcióban!" nevet viselte. A pályázaton induló 20 csapat kutatást folytatott a környéken élő, illetve az ott árusított, veszélyeztetett állatokról és növényekről: volt, aki a madárgyűrűző-táborban készített interjút a helyi természetvédelmi hatósággal, volt, aki kínai áruházban, virágboltban vagy a helyi állatkereskedésben tartott nyomozást és volt, aki a könyvtárban kutakodott védett fajokról szóló könyvek után. Kutatásuk eredményeit aztán megjelenítették a saját maguk által készített honlapokon, így a pályamunkák között van olyan honlap is, ahol megtudhatjuk, milyen énekesmadarak élnek lakóhelyeink környékén a kertekben.
A 7-18 éves diákok és tanáraik számára meghirdetett pályázat témája a veszélyeztetett növény- és állatfajok, illetve a belőlük készített ajándéktárgyak kereskedelme volt. A diákok feladata az volt, hogy felderítsék lakóhelyük környékét, „nyomozzanak”, hogy milyen veszélyeztetett állatok és növények élnek környezetükben, vagy éppen cserélnek gazdát az üzletekben! Kutatásuk eredményeiről honlapot kellett készíteniük a Think.com kommunikációs közösségépítő eszköz segítségével. Az így létrehozott portálok célja, hogy a diákok egymástól tanulhassanak a természeti értékek megőrzésének fontosságáról, és megismerjék a velük folytatott túlzott mértékű kereskedelem okozta károkat.
A Washingtoni Egyezményt (CITES, Convention on International Trade in Endangered Species) azzal a céllal hozták létre több mint 30 évvel ezelőtt, hogy a kereskedelem által veszélyeztetett állat és növényfajok számára hatékony védelmet biztosítson. A tiltott kereskedelem megfékezésében, illetve a sokszor szükségtelen vásárlási igény csökkentésében nagy szerepe van a társadalmi tudatformálásnak és a tájékoztatásnak. Ennek szellemében az érintett növény- és állatfajokról, a belőlük készült termékekről, a kereskedelem mértékéről, szabályozásáról és a társadalom szerepéről a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a WWF Magyarországgal és más civil szervezetekkel közösen már 5. éve folytatja figyelemfelkeltő kampányát.
A két szervezet idén az Oracle-lel közösen indította útjára azt a weboldalkészítő pályázatot, amely az Oracle Think.com elnevezésű számítógépes rendszerrel lehetővé tette, hogy a gyerekek saját weboldalaikat készíthessék el nyomozásuk eredményeiről. Az Új Katedra pedagógus szaklap jóvoltából 10000 példányban jelent meg a felhívás, amely eljutván valamennyi közoktatási intézménybe lehetővé tette, hogy a pályázat országossá váljon.
Az Oracle Think.com egy olyan ingyenes online tanulóközösség, ahol a különböző tartalomkészítő és multimédiás eszközökkel mind a diákok, mind a tanárok könnyen elkészíthetik interaktív weboldalaikat. A honlapokra nemcsak képeket, írásokat, tölthetnek fel, hanem megoszthatják rajtuk ötleteiket, az osztályközösség bevonásával pedig vitákat rendezhetnek, és szavazásokat is tarthatnak.
A 2007. szeptemberétől november végéig tartó pályázatra 20 csapat nevezett, a zsűri a 3 legjobb csapatot értékelte. A zsűri elsősorban a szakmai tartalmat, a megjelenítést és a számítógépes eszközhasználatot vette figyelembe. A helyezettek magas színvonalú és ötletes honlapokat készítettek, sőt a növény- és állatcsempészetről, a szőrmeiparról alkotott saját véleményüknek is hangot adtak.
A nyertesek listája a következő:
1. helyezettek: Berkes Bernadett, Veres Kata és Sáfrány Anna - a Batsányi János Gimnázium és SZKI, Csongrád 6. osztályos tanulói
2. helyezettek: Forrai Regina, Hubert Alexandra, Margariti Lambrini és Pentz Nikolett - a Városligeti Általános Iskola, Budapest, XIV. ker. 5. osztályos tanulói
3. helyezettek: Bálint Bertold, Schal Zsolt és Váczi Dániel – a Batsányi János Gimnázium és SZKI, Csongrád, 6. osztályos tanulói.
A nyertes csapat egy Balaton-felvidéki kirándulást nyert, emellett valamennyi pályázaton résztvevő diákot a „Szavamat adom! – Társasjáték az állatok és növények védelmében” című játékkal jutalmazzák, amely a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium anyagi támogatásával és gondozásában jelent meg 500 példányban, egy korábbi, a WWF Magyarországgal és a REX Kutyaotthon Alapítvánnyal indított pályázat nyertes munkája alapján. Az eredeti társasjátékot Cziráky Dominic és Dávid várpalotai testvérpár készítette kézzel, amelynek grafikái munkáit aztán az Electrocat Design végezte el. Emellett minden résztvevő tanuló kutatómunkájáért a SÜNI Magazin 2008. évi 1. számában megjelent „A Titkos dzsungel” nevű játékot kapja, amely szintén az előző CITES – „NE VEDD, VÉDD!” játékkészítő pályázatra beérkezett munkákból állt össze.
Kapcsolódó cikkek
- Új Nokia-prioritások: energiatakarékosság, klímavédelem, szerzői jogok védelme
- MTV: négy pályázóval tárgyalnak a székház felszereléséről
- Az IBM Globális Vízügyi Kiválósági Központot hoz létre Hollandiában
- Fujitsu Siemens: zöld megoldások az idei CeBIT-en
- A Magyar Posta fél milliárdért új számítógéprendszert bérelne
- Jó ötletből nagy üzletet is lehet csinálni
- Februárban hirdetik meg a Nemzeti Technológia Program pályázatot
- Magyar cégek kifogásolják a 25 milliárdos központosított szoftver-tendert
- A HP negyedével csökkenti számítógépei energiafelhasználását
- "Zöld" áramköri kártyák, avagy ólommentesít a Siemens