Adatroaming - irreálisan magas díjak külföldön
2008. február 6.
Bedő Erik, a társaság ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: sok ügyfelük panaszkodik arra, hogy több százezer forintos adatszámlát kap, miután Európában internetezett. A csúcstartó egy olyan ügyfelük, aki Skandináviában internetezett, ő nettó 900 ezer forintos számlát kapott az adat roaming után.
A társaság felhívta a figyelmet arra, hogy az adat roaming külföldön a többszörösébe kerül, mint Magyarországon, s ezért adott esetben a magyar előfizetők több tízezer forintot is kifizethetnek akkor, ha külföldön interneteznek.
A SciamuS közlése szerint számításaik a három magyar mobilszolgáltató adatain alapulnak.
A cég elemzése szerint miközben több szolgáltató akciósan nettó 2000 és 3000 forint közötti összegért 5 gigabyte belföldi forgalmat tesz lehetővé, addig külföldön, Európán belül a díjak megabyte-onként 1500 és 2500 forint között mozognak. Ez fajlagosan 2 ezerszer, 5 ezerszer drágább, mint a belföldi használat.
Az alacsonyabb árat - az 1000 forint megabyte-onként, preferált hálózathasználat esetén számlázzák, míg egy másik hálózat használata esetén akár 2500 forintot is fizethetnek a használók megabyte-onként.
A SciamuS számításai szerint a legújabb, gyors mobil internetes HSDPA-hálózatok képesek másodpercenként 7,2 megabit letöltési sebességre is. Így ha csak 2 megabit sebességgel számolnak, akkor percenként 15 megabyte-ot tud letölteni egy előfizető, ami megabyte-onként 2500 forinttal számolva 37 500 forint percdíjjal egyenlő.
Bedő Erik elmondta: ha külföldön tartózkodunk és tévedésből letöltünk például egy 30 megabyte-os Windows frissítést, akkor akár 75 000 forintot is fizethetünk ezért a tranzakcióért.
A SciamuS közölte: a Vodafone kínálatában ugyan szerepel egy olyan csomag, amit a külföldi preferált hálózataiban ajánl, ám ez fajlagosan 100-szor drágább mint egy belföldi ajánlat. A csomag 50 megabyte-ot biztosít nettó 2500 forintért. Problémát jelent az is, hogy nehéz mérni, a felhasználó mikor éri el, illetve haladja meg az 50 megabyte forgalmat, efelett ugyanis már a drágább díjak érvényesek.
A SciamuS szerint miközben a beszéd roamingnál nagyjából becsülhető a költség, addig adatforgalom esetén, ami egy számítógép használatakor észrevétlenül zajlik, szinte lehetetlen. Hasonlóan nehéz helyzetben vannak a Magyarországra érkező külföldiek is.
A SciamuS szerint a mobilszolgáltatók megállapodtak az extrém magas díjakban. A szolgáltatók közti megállapodás pedig komoly erőt jelent, így a SciamuS nem tartja valószínűnek, hogy ez a tarthatatlan helyzet a közeljövőben jelentősen változni fog. Ehhez az lenne szükséges, hogy az Európai Parlament ipari szakbizottsága teljes szakmai és politikai erővel lépjen fel, ahogy ezt korábban a beszéd célú roaming díjak csökkentése esetén megtette.
Márton György, a Nemzeti Hírközlési Hatóság szóvivője az MTI érdeklődésére emlékeztetett arra, hogy Barcelonában, a február 11. és 14. között megrendezendő GSM-konferencián Viviane Reding, az Európai Bizottság információs társadalomért és médiaügyekért felelős biztosa korábbi közlése szerint várhatóan hivatalosan bejelenti, miszerint az unió nyárig ad haladékot a szolgáltatóknak arra, hogy a jelenleg extrém magas adat roaming tarifákat mérsékeljék.
Hozzátette: most semmilyen szabályozás nem vonatkozik az adat roaming tarifákra. Márton György egyetértett azzal, hogy az árak valóban irreálisan magasak és valóban nagy veszélynek teszik ki magukat azok a fogyasztók, akik külföldön interneteznek, hiszen rendkívül magas áron vehetik igénybe ugyanazokat a szolgáltatásokat, amiket belföldön olcsón elérhetnek.
Aláhúzta: különösen azért fontos minderre felhívni a figyelmet, mert sok mobiltelefonon egyetlen gomb megnyomásával létesíthető internet kapcsolat.
Kapcsolódó cikkek
- 96 millió eurós szerződést kötött az EU és a Sun
- Az EU szerint nem kell kiadni a fájlcserélők adatait
- Az EU még mindig elégedetlen a roaming-díjakkal
- DVB-T frekvenciák és az EU
- Tanulmány az európai roaming-tarifák csökkenéséről
- Két új EU eljárás a Microsoft ellen
- Kiegyezett az EU-val az Apple
- Európai szélessávportál indul
- Kijelző és SIM nélküli mobil utazóknak
- Online tartalomszolgáltatás: Brüsszel egységes európai piacot javasol