Megalakult a Mobilitás és Multimédia Klaszter
2008. február 4.
Sajtótájékoztatón jelentették ma be: a nemrég létrehozott Mobilitás és Multimédia Klaszter nevű alapítvány megkezdi éles működését. A klaszter elnökségének megjelent tagjai közül Pukler Gábor elnök elmondta, a hazai infokommunikációs iparág vezető k+f társaságai – a gazdasági és társadalmi haszon maximalizálása érdekében – ilyen módon egyesítik kutatásfejlesztési erőforrásaikat. Az idei fő cél: mintegy 90 (!) most vizsgált ötletből konkrétan 5-8 k+f+i projekt kezdeményezése. A kijelölt tématerületek a következők: intelligens közlekedés, elektronikus egészségügy, mobil technológiák, multimédia tartalmak. Az éves költségvetéshez a tagok adták össze a pénzügyi és eszközerőforrásokat.
„A klaszter a mobil és multimédiás technológiákkal kapcsolatos kutatás-fejlesztés területén olyan hasznosítás-orientált kutatás-fejlesztési és innovációs együttműködések kialakítására törekszik, amelyek mentén egyrészt optimalizálja a rendelkezésre álló szűkös kapacitásokat a gazdasági és társadalmi haszon maximalizálása érdekében, másrészt hozzájárul a Magyar Kormány középtávú tudomány-, technológia-és innováció-politikai stratégiájának megvalósulásához” – mondta Pukler. A hasznosítás-orientált innovációs klaszter létrehozói között megtalálhatók a hazai infokommunikációs iparág meghatározó multinacionális és nagyvállalatai, a kutatás-fejlesztés terén nemzetközi sikereket is elért kis-és középvállalkozások, valamint a technológiai alapkutatásokkal foglalkozó vezető egyetemek. A klaszternek jelenleg harminc társaság a tagja, amelyek az alapkutatástól a piaci bevezetésig lefedik a teljes innovációs értékláncot, éppen ezért a klaszter az ötletkatalizálástól a feltárt ötletek megvalósításáig és piaci bevezetéséig képes a k+f+i tevékenységeket átfogni és menedzselni. Az alapítók nagy hangsúlyt helyeztek az infokommunikációs iparág legperspektivikusabb szegmenseinek feltárására és azokon a k+f+i erőforrások egyesítésére. Ennek eredményeként a klaszter mobil és a multimédiás technológiákkal kapcsolatos k+f+i projekt-kezdeményezések megvalósítását tűzte ki célul. A megcélzott tématerületeken belüli elképzelések: mobiltechnológiára épülő alkalmazások, közöttük személyre szabott tartalomszolgáltatás, mobil tévével kapcsolatos szolgáltatás-fejlesztés; multimédiás tartalomszolgáltatás, új reklámozási lehetőségek a digitalizált rendszerekben (pl. szemantikus jellegű tartalommegosztó rendszerek, helyfüggő tartalomszolgáltatáshoz kötődő célzott hirdetési megoldások); elektronikus egészségügy témában orvosi műszerekbe ágyazott mobil kommunikációs megoldások, egészségügyi szenzorhálózatok; intelligens közlekedés, helyfüggő szolgáltatások, geo-informatika témákban valós idejű helyzet-meghatározáshoz kötődő útinformációs és navigációs rendszerek, ágens alapú közlekedési szimulációk.
A klaszter alelnöke Hegedűs Gábor, a HP Magyarország első embere, aki hangsúlyozta: örvendetes, hogy máris sok egyetem és oktatási intézmény is részt vesz abban a most induló munkában, amelynek fontos eleme a kitörési pontok keresése és megtalálása.
Szathmári Géza (GTS-Datanet) kiemelte: a klaszter „küldetése” hogy a hazai környezetben sikeresen bevezethető, perszonalizált magyar termékek szülessenek mind nagyobb számban.
Fiedler Ferenc (Pannónia Egyetem): a klaszter jelentőségét abban látja, hogy az az oktatás, kutatás és fejlesztés összhangba hozásában adhat segítséget.
Dévai Endre (Innomed) a klaszterben tömörülők együttes fellépésének erejét hangsúlyozta.
A Prím Online kérdéseire kapott válaszok a következők. A végleges telephely meghatározásáig a négyfős központi iroda ideiglenesen a Magyar Telekom központjában (I.ker. Attila krt. 55.) működik. Készülőfélben van a klaszter honlapjal, amely rövid időn belül meg is jelenik, elérhetősége várhatóan www.mmklaszer.hu (esetleg www.mmklaszter.com) lesz. A társszervezetekkel (IVSZ stb.) való egyeztetéseket március hónap folyamán folytatják le. Az MM Klaszterba a jelenlegi tagok valamelyikének az ajánlása útján lehet belépni.
A Klaszter jelenlegi tagjai:
Multinacionális és nagyvállalatok:
· Magyar Telekom Nyrt.
· Ericsson
· HP
· SUN
· GTS-Datanet
· Albacomp
· Origo
Egyetemek és non-profit kutató intézetek:
· Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
· Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
· Pannon Egyetem
· Pécsi Tudományegyetem (PTE)
· Eötvös Loránd Tudomány Egyetem (ELTE)
· Közlekedéstudományi Intézet Kht. (KTI)
· Kitchen Budapest Innováció Kft. (KIBU)
· InnoHost Kutatás-Fejleztési Alapítvány
Kis- és középvállalkozások:
· Innomed
· AITIA
· Kirowski
· Odin
· Virgo Systems
· Topolisz
· Netvisor
· MPP Magyarország
· Cellum
· Adverticum
· Mobile Engine
· Lion&Graphill
· ReignSoft
· Informatika 2000
· Bird Telecom
Kapcsolódó cikkek
- Az USA is kiárusítja állami frekvenciáit, 18 milliárd dollárnál tart a licit
- Digitális átállás: kormánybiztosi tájékoztató
- A brit hadügyminisztérium értékesíti frekvenciái egy részét
- ITnT 2008: bécsi nemzetközi infokommunikációs vásár - negyedszer
- Január 28. és február 3. között nem lehet új telefonszámokat hordozni
- Februárban hirdetik meg a Nemzeti Technológia Program pályázatot
- Egy lépéssel közelebb: konzultáció a digitális átállás pályázatáról
- Digitális műsorszórás: nyilvánossá teszik a pályázatok tervezetét
- A cégvezetők TOP 4 "dedós" kérdései a távközlésről
- 131 ezerrel nőtt a mobil-előfizetők száma novemberben