BSA: az illegális szoftverhasználat visszaszorítása jelentősen növelné a gazdaság teljesítményét

A BSA által ma kiadott tanulmány szerint a BSA tagcégek által fejlesztett, gyártott és forgalmazott szoftvereket sújtó illegális szoftverhasználat 10 százalékpontos csökkentése a következő négy év során Magyarországon egy erősebb helyi számítástechnikai szektort és mintegy 1100 új, jól fizető munkahelyet hozhat létre, továbbá 47 milliárd forinttal (274 millió dollárral) járulhatna hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez.

A BSA megbízásából az International Data Corporation (IDC) által készített független tanulmány megállapítja, hogy Magyarországon a számítástechnikai szektor már ma is jelentős tényező a minőségi munkahelyek számát, az adófizetést és a bruttó nemzeti termékhez (GDP) történő hozzájárulást illetően. Becslések szerint 2007-ben a magyarországi GDP 2,3%-a származott a számítástechnikai szektorból, az ezen a területen tevékenykedő 6200 cég több mint 45 000, többnyire magasan képzett munkavállalónak biztosított megélhetést. A szektor által 2007-ben befizetett adók és járulékok összege 277 milliárd forintra (mintegy 1,6 milliárd dollárra) tehető.

A magyarországi 42 százalékos szoftverillegalitási arány - csak a BSA-tagok által gyártott, a személyi számítógépeken használt szoftverekre vetített - 10 százalékpontos csökkenése 4 év alatt multiplikátor hatással járna, és jelentősen növelné a pozitív gazdasági kihatásokat. A 10 százalékpontos csökkenés eredményeként 1094 új munkahely jönne létre, 47 milliárd forinttal növekedne a számítástechnikai szektor - és ezzel az egész gazdaság - teljesítménye, továbbá 11 milliárd forint (63 millió dollár) adóbevétel növekedés valósulna meg 4 év alatt.

“Mindenki profitál abból, ha egy ország lépéseket tesz az illegális szoftverhasználat visszaszorítására.” – mondta Sarlós Gábor, a BSA magyarországi szóvivője. “Több és jobb munkahelyet, erősebb és biztosabb üzleti környezetet és a gazdaság teljesítményéhez történő még nagyobb mértékű hozzájárulást jelent a már eleve erős IT szektor részéről; így az illegális szoftverhasználat visszaszorítása kézzelfogható előnyökkel jár a kormányok és a helyi gazdaság számára egyaránt. A mostani kutatást a BSA tagvállalatai által fejlesztett, gyártott és forgalmazott PC szoftverekre végezte az IDC. Tekintettel arra, hogy ezek a szoftverek becsléseink szerint a teljes szoftveripar teljesítményének mintegy 40%-át képviselik, így könnyű belátni, hogy ha minden egyes szoftvergyártó termékeire vetítve megvalósulna a 10 százalékpontos javulás, az még jóval pozitívabb hatásokkal járna a gazdaságra nézve. ”

A mostani kutatás szerint a legális dobozos szoftverekre költött minden egyes forinton túl a szoftverek telepítése, a munkatársak képzése, valamint a járulékos szolgáltatások biztosítása további 1,25 forint forgalmat generál. Ezen előnyök legnagyobb része az adott országban működő, helyi szoftverforgalmazó és szolgáltató cégeknél jelentkezik – s ez azt jelenti, hogy az illegális szoftverhasználat visszaszorításából fakadó gazdasági előnyök túlnyomó része az országon belül maradnak.

A BSA által 2007. májusában kiadott IDC kutatás becslései szerint a Magyarországon 2006-ban személyi számítógépekre (PC) telepített szoftverek 42%-a volt illegális.

Az új BSA–IDC tanulmány itt érhető el.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció