Virtuális hidegháború fenyegeti a világot?

A világ számítógépeit érintő virtuális hidegháború és az informatikai rendszerek elleni támadások jelentik a következő évtized legnagyobb biztonsági kockázatait - derült ki a McAfee internetbiztonsági cég csütörtökön közzétett jelentéséből.

Mintegy 120 ország fejleszt különböző megoldásokat az internet fegyverként való használatára, miként lehetséges például a pénzügyi piacok és a kormányzati informatikai rendszerek megtámadása - olvasható a McAfee éves beszámolójában.

A hírszerző szolgálatok már régóta rutinszerűen ellenőrzik más országok informatikai hálózatait a rendszerek gyenge pontjait keresve évről évre egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak.

Az ipari kémkedés ellen és a hálózatokat ért támadások kivédésére a kormányoknak sürgősen erősíteniük kell a védelmi rendszereiket. "A virtuális bűnözés mára már globális szintre emelkedett" - mondta Jeff Green a McAfee Avert Labs. alelnöke.

"Egyértelműen kirajzolódott, hogy a fenyegetés nem csupán ipari vállalatokat és egyes embereket érint, hanem egyre inkább nemzeti szintű kockázatot jelent" - hangsúlyozta Green.

A jelentés szerint Kína a virtuális hidegháború frontvonalán jár, az ázsiai országot már az Egyesült Államokból, Németországból és Indiából is megvádolták.

"A kínaiak voltak az elsők, akik a virtuális támadásokat politikai és katonai célok megvalósítására használták" - mondta James Mulvenon a washingtoni hírszerzési és kutatási központ igazgatója.

A jelentésben szereplő adatokat a brit Szervezett Bűnözés Elleni Ügynökség (SOCA), az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a NATO tudományos munkatársainak, tisztségviselőinek segítségével
gyűjtötték össze.

Idén áprilisban és májusban az észtországi kormányzati és magánweboldalak elleni támadás csak a jéghegy csúcsa volt - derül ki a riportból. Észt források szerint a több ezer támadással az ország elektronikus infrastruktúráját kívánták tönkretenni. A szálak a kezdetektől fogva Oroszországba vezettek, bár a Kremlben tagadták, hogy bármi közük lenne hozzá.

A korábban megszokottól a május-júniusi események összetettségükben és szervezettségükben különböztek. "Finoman összehangolva indítottak sorozatos támadasokat meghatározott célok ellen változatos technikákkal" - idéz a jelentés egy névtelenséget kérő NATO-tisztviselőt.

A McAfee tanulmánya arra figyelmeztet, hogy ezek a jövőben még jobban megtervezettek lehetnek. A kezdeti kísérletezgetések után mostanra összehangolt akciók fenyegetnek, amelyeknek katonai, politikai céljai vannak, vagy gazdasági, ipari kémkedésre használják őket.

A tanulmány teljes terjedelmében itt olvasható.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció