Ultrahangos szonár segíti a víz alatti mentést a Balatonban

Jelentősen megkönnyíti a jövőben az átláthatatlan vízben eltűnt emberek vagy az elsüllyedt hajók felkutatását az az ultrahangos, GPS-el kombinált szonár készülék, amit egy magánszemély adományozott a balatoni civil vízi mentést végző Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának - számolt be Bagyó Sándor, a szervezet elnöke.

Bagyó Sándor szerint életet is menthet, de a búvárok eddig gyakran embert próbáló, sokszor napokig tartó mentő munkáját mindenképpen jelentősen megkönnyíti az új készülék, amelyet tavasztól kívánnak szolgálatba állítani a Balatonon.

Beszámolója szerint az új készülék ultrahang segítségével a hajók körüli 75 méteres sugárban képes a vizet vizsgálni, akár több száz méter mélységben is, miközben fotóminőségű képet közvetít a kezelőjének. Az észlelt test vagy tárgy pontos helymeghatározása a szonár részét képező műholdvezérlésű GPS rendszerrel történik - tette hozzá.

A szonár egy székesfehérvári, gyorséttermet működtető férfi támogatása révén került a vízi mentőkhöz, aki szenvedélyes balatoni vitorlázó. Bagyó Sándor beszámolója szerint hasonló készülék csak három található jelenleg az országban, amelyből egyet az idei nyári szezonban kölcsönkértek a Balatonba fulladtak megkeresésére.

A jövőben a tervek szerint minden mentőhajóra kerül majd egy ilyen berendezés, ami már nem olyan elérhetetlen álom, mint régen - fogalmazott a szervezet elnöke. A most beszerzett készülék ugyan csúcsmodellnek számít, de az ára már egymillió forint alá esett, holott jóval többet tud a korábbi gyártású, drágább társainál - tette hozzá.

A civil vízi mentők, akik nyaranta tucatnyi hajóval őrzik a balatoni fürdőzők, vitorlázók, horgászok biztonságát, a téli hónapokban egy hajóval állnak készenlétben szükség esetére.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció