Kóka: az internet a demokrácia 21. századi megjelenési formája

A demokrácia 21. századi megjelenési formájaként határozta meg a világhálót Kóka János pénteken Siófokon, az "E-Magyarország, e-kormányzat 2007" elnevezésű konferencián.

A gazdasági miniszter szerint "ez annyira igaz, hogy láthatjuk, az internet átalakítja a közbeszéd, a nyilvánosság, a hatalomgyakorlás, az állami, vállalkozói mechanizmusok és gyakorlatok jelentős részét".

Az internet ma már nem csak eszköz, hanem vissza is hat a demokrácia, a hatalomgyakorlás, a hatalomban való nyilvános részvétel valamennyi fórumára - tette hozzá a liberális miniszter, aki úgy vélekedett: "ha ez így van, akkor azt is le kell szögeznünk, hogy az internet egyetemes elérhetősége és a digitális készségek egyetemes birtoklása azok a lehetőségek, amelyeket egy felelős államnak, egy felelős politikának kutya kötelessége megadni a polgárai, a vállalkozásai, az önkormányzatai és természetesen a demokrácia valamennyi intézménye számára".
Ha Magyarország nem képes ezekkel az eszközökkel élni és ezeknek az eszközöknek a használatára önmagát befogadóbbá tenni, akkor Magyarország nem lehet sikeres - szögezte le Kóka János.

Véleménye szerint ahhoz, hogy Magyarország versenyképes legyen, az államnak át kell alakítania intézményrendszerét, a digitális kor követelményeihez kell igazítani a hatalom gyakorlásának a struktúráit. Ám az állam "mintha nem venné egészen komolyan azt, amit a másik oldalon meg hirdet, ez pedig az elektronikus kormányzati szolgáltatások szükségessége" - mutatott rá az ellentmondása a miniszter.

"Azt látjuk, hogy, ahelyett, ahol lehet, a lehető leghamarabb bevezetésre kerülnének ezek az informatikai alkalmazások, minthogyha arról lenne szó: az állam egy része, ahol lehet, megpróbálja elszabotálni ezeknek az alkalmazásoknak a bevezetését" – állította Kóka János, aki szerint ezen nincs mit csodálkozni: az informatika az "az állam legrosszabb reflexei", az átláthatatlanság, a számonkérhetetlenség és a rendezetlenség állandóra kódolt alapelvei ellen.

Kóka János szerint "az állam, az apparátus – egyfajta láthatatlan kéz -, mintha folyamatosan ellen tartana". Ebben a helyzetben nem lehet más megoldás, mint az, hogy a politikának az a része, amelyik érzékeny a 21. század kihívásaira, megpróbálja megtörni ennek az ellentartásnak a hihetetlen erejét.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció