Minősített vállalati rendszerfejlesztők
2007. november 11.
A magyarországi konferencia egyik hangsúlyos kérdése volt a vállalati rendszerfejlesztők minősítése. Az Önök által kiadott (ITAC) AOEGA képesítésnek milyen a szakmai megítélése?
Pontosítanék: az AOEGA The Association of Open Group Enterprise Architects) nem azonos az ITAC-kal (the IT Architecture Certification program). Az AOEGA egy önálló szakmai szervezet vállalati architektúra-fejlesztők számára. A szövetség azért alakult, hogy a témával foglalkozó szakemberek szakmai tudását fenntartsa és ösztönözze őket a tökéletességre való törekvésben. A szervezet tevékenysége kiterjed a tagok közötti etikai kérdésekre csakúgy, mint a jog és a számvitel számos területére. A szervezet célja az is, hogy tagjai számára növelje munkalehetőségeket, és a foglalkoztatók számára lehetőséget teremtsen azon legjobbak kiválasztására, akiknek tudása traszferábilis az egyes cégek között. Ezért volt szükség egy globális tanúsítvány programra, és ez az ITAC, amely hitelesíti azok tudását, képességét, tapasztalatait, akik a vállalati architektúra tervezés területén tevékenykednek. Etalonként a már bizonyított, úgynevezett "best praktice" megvalósítások szolgálnak, s így jön létre egy független, iparág szintű szabvány, amely alkalmas arra, hogy megteremtse a bizalmat a beszállítók és a megrendelők között. És most kanyarodnék vissza a kérdéshez: a tanúsítvány épp ezen szakmaiságon alapuló bizalom megteremtését szolgálja. A munkavállaló szempontjából ez azt is jelenti, hogy ha valaki megszerezte a ITAC-ot általában magasabb juttatási csomagot igényelhet, mint az, aki nem. Ezek a képesített IT-architektúra-tervezők általában kelendőbbek., hiszen ez a tanúsítvány garancia a munkáltató számára, a munkavállaló megfelelő készségekkel és tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy megoldja a felmerülő komplex vállalati architektúra problémákat. Mind több és több ezen a területen dolgozó IT-szakember ismeri fel, hogy szükség van egy elismert, mindenütt elfogadott és magas szakmai szintű oklevélre, ezért is fejlődik tovább az Open Group ITAC programja, s válik világszintűvé a mára már a kétezret is meghaladó oklevéllel.
Az Open Group működése miként hat a gazdaságra?
Ahogy mind több vállalat - kicsitől a nagyig - önálló szakterületnek tekinti a vállalati (és ezen belül az IT) architektúrát, úgy nő az olyan szervezetek, mint pl. az AOGEA jelentősége, hiszen egyre nő az igény arra, hogy a vállalatok rátaláljanak a megbízható szakemberekre. A gazdaság abból profitál, hogy a szakmai szervezet emeli, fenntartja, megőrzi a színvonalat a tagok körében, s ennek eredményeképp nő a vállalatok eredményessége.
Ezek az előnyök miként járulnak hozzá a "fenntartható fejlődés" koncepciójához?
– A vállalati architektúra átalakításának a lényege épp az, hogy szakítsunk az alkalmazottak beskatulyázásával, bontsuk le azokat a falakat, amelyek az embereket egy-egy területre kényszerítik, és igyekezzünk az alkalmazottakat több területen igénybe venni. A vállalaton belüli és vállalatok közti akadályok elhárítása olyan szemléletet kíván a szakemberektől, ami a várostervező szemléletmódjához hasonlítható. Egy ilyen hozzáállás azt is jelenti, hogy mindent a vállalati architektúrához kapcsolódónak tekintsünk, ami a fenntartható fejlődés lényegi részéhez tartozik, vagyis ide tartoznak a környezeti, gazdasági, szociálpolitikai tényezők is.
Kapcsolódó cikkek
- Brown: a vállalati tervező a kkv-ban is kulcsfigura
- Tanúsított vállalati tervezők mint könyvelők és ügyvédek - Interjú Allen Brownnal
- Vállalati tervezők: a következő információs forradalom vezetői
- Vállalati Rendszerekkel foglalkozó Szakemberek Konferenciája a Biztonságos Rendszerek kialakításáról
- The Open Group konferencia a biztonságos rendszerekről
- Informatikai Biztonság Napja 2007
- Kritikus adatok védelme veszélyeztetett környezetben
- The Open Group konferencia a biztonságos rendszerek kialakításáról
- Hacktivity: fókuszban a terrorizmus, a fájlcsere és az internetes adatvédelem
- PURE biztonsági szemlélet Check Point rendezvény fókuszában