Hatszázan az év legnagyobb európai Grid rendezvényén, Budapesten

A 2007. évi európai grid konferenciát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Informatika Központja és (IT)2 Tudásközpontja, mint a projekt egyik résztvevő intézménye rendezi. A ötnapos EGEE’07 a 2007-es év legnagyobb európai Grid eseménye számos külföldi résztvevővel az ipar, az államigazgatás, a pénzügyi és az üzleti élet különböző területeiről. A konferencián várhatóan közel 50 országból több, mintegy 600 mérnök, kutató és fejlesztő vesz részt. A konferencián bemutatkoznak a különböző európai, ázsiai, amerikai Grid projektek és az azokhoz kapcsolódó Grid fejlesztésekkel foglalkozó kutatói közösségek is. Az idei konferencia fő célja az, hogy bemutassa, hogyan köti össze az EGEE projekt és ez a rendszeresen megrendezett konferenciasorozat a különböző felhasználói és kutatói közösségeket. Hogyan épül be a Grid technológia az üzleti élet különböző szintjeire a bankoktól a kis- és közepes vállalkozásokig.

A mai első napon tartott sajtótájékoztatón a Műegyetem részéről Szeberényi Imre, az egyik szponzor, a HP Magyarország részéről pedig Haraszti Attila k+f igazgató tájékoztatta a sajtó megjelent képviselőit. A Prím Online a grid továbbfejlődésének lehetőségeiit feszegető kérdésére Haraszti Attila azt válaszolta, várható, hogy ez a virtuális organizáció, virtualizációs technológia a számítógépek más erőforrásaira (pl."storage grid", "videofal" stb.) is kiterjed. Arra a kérdésünkre, hogy várható-e a grid technológia kiterjesztése a lakossági számítógépekre és erőforrásaikra, azt volt a válasz, technológiai korlát nincs, a tudományos kutatásoknál elképzelhető, az üzleti vállalkozások grid közösségeiben viszont nem.   

Az EGEE projekt elsődleges célja, hogy egy kiforrott szolgáltatásokat nyújtó Grid infrastruktúrát biztosítson az európai és azon kívüli kutatói hálózatok számára. A projekt keretében az akadémiai és ipari kutatók számára jelenleg már több mint 36.000 számítógép erőforrása érhető el a földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül a nap 24 órájában, mely erőforrások elosztottan helyezkednek el a világ számos országában. Ez az infrastruktúra átlagosan kb. 30 ezer konkurens feladat futtatását és több mint 5 petabájtnyi adat tárolását teszi lehetővé.

A jelenlegi infrastruktúrán a nagyenergiájú részecskefizikai és az orvosbiológiai kutatások mellett számos más tudományterülethez kapcsolódó számításigényes alkalmazás is fut, mint például multimédiai, asztrofizikai, régészeti, pénzügy és kémiai alkalmazások. A kutatók ún. virtuális szervezetekbe tömörülve (Virtual Organisations - VO) érhetik el a közös erőforrásokat. A VO-k adják a kutatói közösségek vázát. Jelenleg több mint 60 különböző VO-ban folynak kutatások.

Az EGEE projekt (Enabling Grids for E-sciencE) az Európai Unió int ismert, a grid olyan szolgáltatás, amelynek lényege a számítógép erőforrások és az adattárolási kapacitás megosztása az interneten. Több mint számítógépek közötti egyszerű kommunikáció, végső célja az, hogy a számítógépek globális hálózatát egyetlen óriási számítógépes erőforrássá alakítsa.

Az Európa Centerben folyó konferencia  szponzorai: Oracle, Hewlet-Packard, EURO One Zrt., LG Electronics és a Microsoft. Az esemény támogatói: Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet, Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, Rufusz Computer, VirusBuster. A médiapartnerek: GRID today, IT.news,The Budapest Sun.

 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció