BSA: 16 millió dollár értékben kínálnak illegális szoftvereket az aukciós oldalak
2007. szeptember 25.
“ Ez azonban csak a jéghegy csúcsa” - mutatott rá John Wolfe, a BSA internetes jogérvényesítésért felelős igazgatója. „Itt csak azokról az aukciókról ól van szó, amelyek megsértették tagvállalataink szerzői jogait és amelyeket emiatt bezárattattunk az oldalak tulajdonosaival. Egy-egy aukciós ajánlat több tucat vagy akár több száz illegális szoftvertermék-értékesítést is eredményezhet.”
“ Ha valaki aukciós oldalon kíván szoftvert vásárolni és az árak túl 'szépek' ahhoz, hogy igazak legyenek, akkor nem árt résen lennie. Hiszen a másolatok jó eséllyel nem működnek ugyanolyan jól, és nem nyújtják ugyanazokat az előnyöket, mint a szoftverek legális változatai. Igen jelentős a kockázata annak is, hogy a hamisított szoftvereken keresztül hackerek keresnek bejutást a vevő hálózatába, ami komoly veszélyt jelent az adatbiztonság szempontjából” - figyelmeztet Wolfe. Az IDC által tavaly készített tanulmány szerint 50%-nál is kisebb annak az esélye, hogy az aukciós oldalakon legális szoftvertermékhez jutunk, amelynek nincs a kódjába ágyazva például vírus, trójai- vagy kémprogram.
Sarlós Gábor, a BSA magyarországi szóvivője mindehhez hozzátette: “Ezeknek a termékeknek egy része speciális, üzleti célú szoftver, amelyet csakis vállalatok használnak. A BSA megfigyelte például, hogy a számítógépes tervezésre vagy számítógép által vezérelt gyártásra kifejlesztett szoftverek közül is jó néhányat kínálnak illegálisan az interneten. Óvatosságra inteném azokat a cégeket, amelyek az internetes beszerzés mellett döntenek, hiszen könnyen válhatnak becsapás áldozataivá, vagy tudtukon kívül vírusok és kémprogramok bekerüléséhez járulnak hozzá. Ugyanakkor a licenc nélküli szoftverek használatával a szellemi tulajdonjogi törvényeket is megsértik, aminek jogi és anyagi kockázataival is szembe kell nézniük.”
„Az internet és a szélessávú hozzáférés gyors elterjedésével a BSA Magyarországon is egyre nagyobb figyelmet fordít az aukciós oldalakról, illetve más internetes forrásokból történő illegális szoftverbeszerzés kezelésére” – mondta Sarlós Gábor. „Egy idén tavasszal készített felmérés szerint a magyar kis- és középvállalkozások alig 9%-a tart például az illegális szoftverhasználat kapcsán az adatok elvesztésétől vagy sérülésétől, pedig ezek a károk rendkívül súlyosan érinthetik az adott vállalkozást. Pontosan ilyen kockázatnak teszi ki magát az, aki aukciós oldalakról vagy más internetes forrásból – a legális vásárlás jelentette biztonságot sutba dobva – illegálisan szerez be szoftvert. Éppen ezért minden egyes szakmai fórumot és találkozási lehetőséget megragadunk arra, hogy az illegális szoftverhasználatból fakadó kockázatokra felhívjuk a vállalatvezetők figyelmét.”
Az aukciós oldalakon túl az “olcsó szoftvereket” kínáló internetes oldalakon és a P2P fájlmegosztó hálózatokon keresztül is gyakran jutnak felhasználók illegális szoftvertermékekhez. Csak a fájlmegosztó rendszereken egy átlagos hónap során a BSA 200 000 illegális szoftverfájlt azonosít. Az ilyen hálózatok ügyének kezelését nagymértékben megnehezíti, hogy azok működtetői mindent megtesznek anonimitásuk megőrzése érdekében.