Itt a Canon EOS 40D
2007. augusztus 21.
Amint az várható volt, a Canon végre bemutatta az EOS 30D digitális tükörreflexes utódját, az EOS 40D-t, amely több tekintetben is többet hoz elődjéhez képest.
A 30D megjelenésétől mindenki a 20D árának csökkenését várta, ami meg is történt. Az EOS 30D a 20D-hez képest nem volt akkora durranás, a 20D tulajdonosok nem is tolongtak a 30D-ért. Az EOS 40D viszont minden tekintetben jelentős változást hoz az elődjéhez képest: időjárás viszontagságaival dacoló váz, 10 megapixeles képérzékelő, DIGIC III processzor, 1D-hez hasonlító menü, 6,5 képkocka/másodperces sorozatfelvételi lehetőség, három felhasználói beállítás a módváltó tárcsán, 3,0 inch átmérőjű, élőképet mutató LCD képernyő, nagyobb és világosabb optikai kereső, cserélhető mattüveg, halkabb tükörfelcsapás, egy teljesen új fejlesztésű autófókusz-rendszer, amely F/5,6 és az ennél jobb teljesítményű objektívekkel dupla pontosságú. Ezt egészíti ki a szintén időjárásálló wifi portrémarkolat is.Gyorsaság és képminőség
A Canon 40D harmadik generációs CMOS szenzora kisebb-nagyobb változáson esett át, hogy a magas ISO értékek mellett is minimálisra csökkentse a felvételek zajszintjét. Ennek köszönhetően a 40D akár ISO 1600-on is megfelelő képminőséget biztosít. Maximum ISO 3200 érzékenység állítható be, ugyanakkor végre az amatőr kategória zászlóshajója automatikusan képes állítani az érzékenységet. A Digic III processzornak köszönhetően az EOS 40D-vel másodpercenként 6,5 felvételt készíthetünk JPEG formátumban, ráadásul legjobb minőségben megállás nélkül nem kevesebb, mint 75 képkockát lőhetünk ki JPEG formátumban, és 17-et RAW formátumban. A digitális jelet 14 bit pontossággal dolgozza fel a fényképezőgép, azaz finomabb átmeneteket és gazdagabb színárnyalatokat várhatunk az EOS 40D-től. Meg kell említenünk, hogy a Canon új tükörreflexese új felvétel móddal is gazdagodott: a világosabb tónusokra optimalizált felvételmódnak az esküvői és tájfotózással foglalkozók örülhetnek a legjobban, hiszen ennek köszönhetően az esküvői ruhák és a felhők beégésre hajlamos részleteit is megmenthetik.
Új keresztszenzoros AF rendszer, élőkép
A 40D egyik legnagyobb újítása a 9 pontos keresztszenzoros AF rendszer, amely mindegyike képes élességet állítani úgy vízszintes, mint függőleges síkon. A középső fókuszpont F/2,8-as blendéig tökéletesen élesít, a többi külső nyolc fókuszpont pedig F/5,6-os blendével is képes tökéletesen együttműködni.
Az élőképnek köszönhetően a szokatlanabb kameraállásokból is könnyedén fotózhatunk, amely nagymértékben megkönnyíti a békaperspektívából készített képek kompozícióját vagy a magas állvánnyal való fotózást. A fényképezőgép ráadásul a számítógépre is képes közvetíteni az élőképet, így a természetfotósok is remekül kihasználhatják ezt a funkciót.
Másik újdonság ebben a kategóriában a wifi támogatás. Az FTP, HTTP és PTP protokollokat támogató WFT-E3 drót nélküli jeladónak köszönhetően az EOS 40D-vel felvételeinket FTP szervereken gyorsan, és könnyedén tárolhatjuk. A fényképezőgép HTTP módot is támogat, amellyel távolról, webes felületen is elkattinthatjuk fényképezőgépünket, vagy letölthetjük a fényképezőgépen tárolt felvételeket. A PTP mód lehetővé teszi, hogy a mellékelt EOS Utility szoftverrel drót nélkül, távolról fényképezzünk. A drót nélküli modul külső merevlemezzel is képes kommunikálni, ráadásul egy GPS eszközzel párba helyezve a fényképek EXIF adatai között a GPS koordinátákat is képes elmenteni a Canon új fényképezőgépe. A 40D mindezen túl vízjellel is képes ellátni a felvételeket, ezért azok bíróságokon bizonyítékként is felhasználhatók.
Egy új EF és két új EF-S objektív
Az EOS 40D-vel egyetemben két új EF-S objektívet is bemutatott a Canon, amelyet itt csak röviden ismertetünk:
- EF 14mm F/2,8 L II USM - nagy látószögű, nagy fényerejű objektív, amelyet különleges UD lencsetagokkal szerelt a gyártó, ráadásul kör formájú blendének köszönhetően gyönyörűen mossa el a hátteret, ugyanakkor a lencsebevonatnak köszönhetően csökkenti a beverés mértékét, és óriási 114 fokos látószöget biztosít.
- EF-S 18-55mm F/3,5-5,6 IS - elfogadható minőségű, hozzáférhető árú, standard zoomobjektív, amelyet négy(!) fényértéket kompenzáló képstabilizátorral szerelt a gyártó
- EF-S 55-200mm F/4-5.6 IS - jól kihasználható, belépő szintű teleobjektív, amely megfelelően hosszú fókusztávot biztosít, valamint szintén rendelkezik a 4 Fé-s képstabilizátorral.