IT-piac: A szolgáltatási szektor a legerősebb
Az IVSZ idén is felméri a hazai informatikai piac helyzetét
2007. június 4.
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége másodszor készíti el az információtechnológiai szektorról szóló saját piackutatását. A tanulmány célja, hogy átfogó képet adjon a magyar IT szektor szereplőiről, az egyes részpiacok tendenciáiról, a vállalatok 2006-os értékesítési eredményeiről. A kutatást ebben az évben is az IDC készíti majd el, a 200 legnagyobb árbevételű hazai IT cég, illetve további 200 informatikai mikro-, kis- és középvállalat válaszai alapján. A kérdőív három kategóriában, azon belül további 23 technológiai szegmensben vizsgálja a vállalatokat, külön méri a hardver, illetve a szoftver, valamint az IT szolgáltatások szegmenseiben aktív magyar cégeket. A kutatás második moduljának fő témája a piacról és szegmenseiről készülő SWOT analízis, amely merőben új rálátást ad majd az egyes szegmensekre a magyar IT piacon.
A szolgáltatási szektor a legerősebb elem
Az első, 2006-ban készült felmérés úttörő szerepét mi sem mutatja jobban, hogy első alkalommal került explicit, direkt módszerekkel meghatározásra a magyar IT piac teljes nagysága. A végfelhasználó szervezetek külső beszállító javára történő informatikai költését tükröző konszolidált informatikai piac forgalma 2005-ben elérte az 517 milliárd forintot. A kutatásból az is kiderült, hogy a végfelhasználók legtöbbet, 222 milliárd forintot informatikai szolgáltatásokra költöttek, amit szorosan követett a hardver-beszerzések értéke (214 milliárd Ft). Ezzel szemben a szoftver licenszek beszerzése a végfelhasználók informatikai költésének mindössze 15,5%-át (81 milliárd Ft) tette ki.
A belföldi piacon a hazai cégek informatikai termékek gyártásából, kereskedelméből és informatikai szolgáltatások nyújtásából származó - az alvállalkozói tevékenységet is magába foglaló - árbevétele 743 milliárd forint volt 2005-ben. Érdekes eredmény, hogy a hardver piacon mintegy háromszor akkora az alvállalkozói tevékenység mértéke, mint az IT szolgáltatási piacon. A vállalatok informatikai export árbevétele 2005-ben elérte 602,1 milliárd forintot, melynek közel 90%-át a Magyarországon gyártott és exportált hardver termékek (pl. külső tárolórendszerek, nyomatók, hálózati eszközök és személyi számítógépek) tették ki.
Hatékonyság: a legkisebbek és a legnagyobbak kiemelkedően jól teljesítenek
Az informatikai vállalatok hatékonyságát a felmérést készítők különböző pénzügyi mutatószámok alapján vették szemügyre, így az eszköz-, az árbevétel- és a sajáttőke-arányos adózott eredményt, valamint az eszközarányos EBITDA mutatót vizsgálták. Ezek alapján kiderült, hogy az 1-2 főt foglalkoztató mikrocégek pénzügyi hatékonysága volt a legkiemelkedőbb, ami nem meglepő, hiszen alacsony az eszközállományuk és a saját tőkéjük, ugyanakkor árbevételüknek magas a szolgáltatás-tartalma. Ugyancsak jól teljesítettek a 250 főnél többet foglalkoztató vállalatok, amelyek az átlagosnál jobb eredményt értek el az árbevétel arányos adózott eredmény és az eszközarányos EBITDA tekintetében. Hatékonyságban a legtöbb fejlődnivalója a kis és középvállalatoknak van. A felmérésből az is kiderült, hogy az IT piac átlagos haszonkulcsa 5% volt 2005-ben, a cégek legjobb negyedének haszonkulcsa viszont elérte a 16%-ot is.
Aktuális adatok 2007-ből
A kutatás adatfelvétele már elkezdődött, az első részeredmények 2007. júliusa folyamán várhatók. A válaszokból készülő tanulmány várhatóan ősszel lesz olvasható, s a korábbi felméréshez hasonló módon bárki megvásárolhatja az Informatikai Vállalkozások Szövetségénél. A készítők arra is gondoltak, hogy a kisebb vállalatok számára csupán saját szektoruk adatai lesznek fontosak, ezért kérhető szektorális bontás is, amely kedvezőbb áron vásárolható meg, mint a teljes tanulmány.
Kapcsolódó cikkek
- Kevesebb a fertőzött e-mail, nő a vírusos weboldalak száma
- Júliusban is nőtt a szélessávú előfizetések száma
- MENTA: Kormányzati reformok és informatika
- IT: Amerika a legversenyképesebb, Magyarország térségi első
- Az energiaköltség növeli az informatikai kiadásokat
- Az IT kiadások mind nagyobb részét költjük energiára és hűtésre
- Informatikai összefogás Észak-Magyarországon
- Microsoft-GKI : Készül a Versenyképességi Évkönyv 2007
- Elektronika - a japán cégek szépen növelték profitjukat
- CIO Fórum – Költséghatékony és reagálókész informatika szükséges