A Magyar Telekom elsőként épít ki új generációs IP-hálózatot Magyarországon
2007. május 22.
A Magyar Telekom az IP-gerinchálózatának megújítása keretében két Cisco CRS-1 típusú terabitroutert helyez üzembe, amelyek lehetővé teszik a hálózat megbízhatóságának jelentős növelését és a jövőben jelentkező kapacitásigények kiszolgálását.
A Cisco router- és transzporttechnológiát a Magyar Telekom elsőként alkalmazza Magyarországon. A Cisco IP NGN (Cisco IP Next Generation Network, új generációs IP-hálózat) architektúrájának bevezetésével lehetőség nyílik az interneten túlmutató alkalmazások kiszolgálására és a távközlési infrastruktúra megújítására, az alkalmazások és előfizetők egyedi kezelésén alapuló szolgáltatások fejlesztésére és bevezetésére. Az IP NGN struktúra nyitott platformot kínál a szolgáltatások differenciálására: a videón/IPTV-n kívül integrált médiaszolgáltatások és értéknövelt szolgáltatások (pl. VoIP, interaktív játékok, a digitális tartalomhoz való hozzáférés: például fénykép-könyvtár, on-demand filmek) is elérhetővé válnak.Mindemellett a vállalati felhasználók részéről egyre nő az igény még nagyobb rendelkezésre állást nyújtó virtuális magánhálózatok iránt (IP VPN), amelyek biztosítása csak az olyan kiesés nélküli működést garantáló – azaz működés közben frissíthető és szervizelhető – készülékekkel valósítható meg, mint a CRS-1.
Folyamatosan nő országszerte a szélessávra előfizetők száma. 2007. március végén a Magyar Telekom szélessávú csatlakozásainak száma már meghaladta a 628 ezret. A cég 2006-ban elindította a kereskedelmi IPTV- szolgáltatását, 2007 márciusában bevezette a telefonszolgáltatás nélküli ADSL-t. A már működő Klip szolgáltatás interneten keresztül ingyenes telefonálást biztosít az ügyfeleknek egy másik Klip-használóval - percdíj, havidíj, kapcsolási díj nélkül, így csak az internetezés szokásos költségeit kell állnia. Ha nem másik Klip felhasználót, hanem egyéb hálózatban levő ügyfelet hív a Klip-használó, akkor a hívásért minimális percdíjat számít fel a cég, de kapcsolási díj és havidíj ekkor sincs. A vállalat a korábbi évekhez hasonlóan 2007-ben is díjmentesen növelte meg az ADSL-szolgáltatás sebességét.
- A Cisco CRS-1 (Carrier Routing System) nevű terméke a világ legnagyobb kapacitású internetes útválasztójaként 2004-ben került be a Guinness-rekordok könyvébe. Az akár 92 terabites sávszélességet is biztosítani képes CRS-1 útválasztórendszer - amelyet több CRS-1 összekapcsolásával hoznak létre - a megfelelő hálózati és adatátviteli megoldásokkal kiegészítve számtalan lehetőséget tár a felhasználók elé. A technológia átviteli sebességét jellemzi, hogy például az Egyesült Államok kongresszusi könyvtárának teljes gyűjteménye 4,6 másodperc alatt tölthető le a segítségével, vagy akár egymilliárdan is játszhatják ugyanazt az online játékot.
- A CRS-1-es routerek Cisco Silicon Packet processzorra épülő innovatív rendszer-architektúrával rendelkeznek, ami biztosítja a jövőbeni teljesítményigény kiszolgálását. Minden főbb komponens redundánsan működik a rendszerben. Az eszközök a Cisco új fejlesztésű IOS-XR szoftverével üzemelnek, amely teljesen moduláris felépítésével a magas rendelkezésre állás alapkövének tekinthető. A terarouter által támogatott portok sebessége a 155 Mbps-os OC3 interfésztől a már említett 40 Gbps interfészig terjed, külön érdekesség a hangolható DWDM portok támogatása a 10 GE és a 40 Gbps-os POS-kártyákon. A Magyar Telekom számára lehetőség nyílik a CRS-1 berendezésben elsőként kifejlesztett 40 Gbps-os sebességű interfész tesztelésére és alkalmazására. További érdekessége a megoldásnak, hogy a 40 Gbps-os interfésznek van hangolható DWDM-alapú változata is, amely teljesen egyedülálló műszaki megoldásnak számít az egész iparágban.
Kapcsolódó cikkek
- Biztonságos üzleti szolgáltatások bárhol, bármikor, bármely hálózaton
- Cisco Broadband Barométer: internet felhasználás terén még nagyok az elmaradásaink
- A Cisco továbbfejlesztette az "önvédő hálózatot"
- Cisco: új, többhelyszínes virtuális tárgyaló
- Még szorosabb IBM-Cisco együttműködés
- Cisco: a Five Across technológiájával növelhető a weboldalak közösségépítő szerepe
- Cisco: rekord a Cisco Expón, EMEA-szervizközpont Szombathelyen
- Cisco TelePresence, a virtuális tárgyaló
- A Cisco, mint a humán hálózat előfutára
- Magyar fejlesztésű szoftver a Cisco a hálózati rendszerében