Cell Broadband Engine technológia oktatása a BMF-en
2007. május 19.
A Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) bejelentette, hogy a 2007. őszi szemeszterében teljes értékű új számítástechnikai B.Sc. kurzust indít. Ennek keretében a diákok megismerkedhetnek a következő generációs Cell Broadband Engine(Cell/B.E.) technológiával. Együttműködve az IBM-mel, a BMF oktatói azt mutatják be, hogyan alakult ki a Cell/B.E. technológia, megismertetik a több iparágra is kiterjedő Cell/B.E. alapú alkalmazásokat, valamint szó esik arról, hogy az architektúra milyen jövőbeni együttműködési lehetőségeket kínál a cégek és vállalatok számára.
Az együttműködés az IBM Faculty Award programja keretében történik. Ebben azok a felsőoktatási intézmények részesülhetnek, amelyek segítik az IBM és a vezető egyetemek kutatói közötti együttműködést, valamint innovatív tananyagaikkal serkentik az IBM számára stratégiailag fontos földrajzi területek és diszcíplínák fejlődését. .„Nagy örömünkre szolgál, hogy megkaptuk az IBM exkluzív Faculty Award díját, hiszen diákjaink ilyen csúcstechnológiák megismerésével nagy előnyre tehetnek szert” – mondta Sima Dezső egyetemi tanár, a BMF Neumann János Informatikai Főiskolai Karának alapító főigazgatója. Hozzátette: „Azáltal, hogy lehetőségük nyílik megismerni a Cell Broadband Engine-nel kapcsolatos információkat, diákjaink bepillantást nyerhetnek egy olyan technológiába, amely komoly hatással bírhat többféle iparágra is – azokra az iparágakra, amelyekben a diákok nemsokára dolgozni fognak.”
A Faculty Award részeként, a BMF oktatói és az IBM Global Engineering Solutions csapatának tagjai a Semmelweis Egyetem sejtanalitikai laborjának szakértőivel és a 3DHISTECH Kft-vel együtt jelenleg azt kutatják, hogyan tudja felgyorsítani a Cell/B.E. a betegek hisztológiai, citológiai és fluoreszcens tárgylemezadatainak digitalizálását. Minden egyes kép 100-150 Mbájt méretű, és naponta akár 300 tárgylemezt is digitalizálni kell.
Ismeretes, hogy az IBM, a Sony Csoport és a Toshiba által közösen fejlesztett Cell/B.E. olyan felépítésű processzor, amelyben az IBM iparágvezető Power Architecture technológiájára épülő központi feldolgozó egység, valamint nyolc szinergikus feldolgozó elem (SPE) található. A Cell/B.E. hatalmas lendületet ad a számításigényes alkalmazásoknak, igen nagy teljesítményt a számítógépes szórakoztató- és mobil eszközökhöz, a virtuális valósághoz, a vezeték nélküli letöltésekhez, a valós idejű videotelefonáláshoz, az interaktív tévéműsorokhoz, valamint egyéb, „képéhes” feldolgozási környezetekhez. A Cell/B.E. processzor olyan termékekben jelenik meg, mint a Sony PS3 játtékkonzolja és a Toshiba Cell/B.E. fejlesztőeszköze, az IBM BladeCenter QS20, az IBM Global Engineering Solutions egyedi Cell/B.E. alapú megoldásai.