Magyarországon 60-70 százalékos a digitális analfabéták aránya
Informatikai konferencia a Dunán
2007. május 11.
Külön szekcióban vitatták meg többek között az internet alapú tévézés (IPTV) lehetőségeit és a felhasználók aktivitásán alapuló úgynevezett webkettes alkalmazások kilátásait. Ugyancsak külön szekcióülésen foglalkoztak az elektronikus kereskedelem, és az internetes banki szolgáltatások helyzetével, illetve az online közigazgatás helyzetével.
A beszélgetések vezérfonala Kék Notesz 2007 című jelentés az infokommunikáció magyarországi helyzetéről. A szervezők és az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ (ITTK) együttműködésével készült beszámolóból kiderül, hogy Magyarország "eminens sereghajtó", azaz a lakosság csupán egyharmada internetezik, de majdnem mindenki szélessávú kapcsolaton keresztül.
A szélessávú internet lassabb, mint Nyugat-Európában, igaz, Magyarországon is csökken a szolgáltatás ára, viszont 500 ezer ember (a lakosság 5 százaléka) nem tud hozzáférni lakhelyén az infrastruktúra elmaradottsága miatt.
A száz lakosra jutó mobiltelefon-előfizetések száma 2006 végén már 99,1 volt, de ez nem jelenti, hogy lassan mindenkinek telik saját készülékre, a felmérések szerint ugyanis a 14 évnél idősebbek kétharmada használ csak maroktelefont.
Magyarországon még mindig hatvan-hetven százalékos a digitális analfabéták aránya, és a lakosság fele kifejezetten idegenkedik a számítógéptől - állapítja meg a jelentés.
A kulturális örökség digitalizálásának ügye sem áll túl jól: helyenként elszórtan folyik csak a munka, tervszerűség helyett az esetlegesség a jellemző, holott a feldolgozásra váró anyag óriási.
Az elektronikus közigazgatás működéséhez szükséges rendszerek kiépítése viszont befejeződött, és ebből a szempontból 2006-ban Magyarország lépett előre a legnagyobbat az Európai Unióban, a 23.-ról a 14. helyre.
A nyolcadik éve rendezett Internethajó konferencia alkalmából kiadott helyzetjelentés Helyünk a nagyvilágban című összefoglaló fejezetéből végül kiderül, hogy "Magyarország a közel egy évtizede megszokott helyén, a követő országok középmezőnyében található, folyamatosan a felzárkózás és a leszakadás határán egyensúlyozva."