MTelekom: 14,3 százalékkal kisebb eredmény

A Magyar Telekom Nyrt. (Mtelekom) 18,663 milliárd forint adózott eredményt ért el az első negyedévben, ami 14,3 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához viszonyítva - hozta nyilvánosságra a társaság.
A nem auditált, konszolidált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült tőzsdei gyorsjelentés szerint a társaság bevételei az első negyedévben 6,1 százalékkal 161,1 milliárd forintra nőttek. A mobil, az internet, valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ellensúlyozta a vezetékes bevételek csökkenését.

A csoport kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 1,7 százalékkal 63 milliárd forintra csökkent, rátája 39,1 százalék volt. A csoportszintű EBITDA a montenegrói leányvállalatánál kötött és vitatott tanácsadói vizsgálattal kapcsolatos költségek - 0,9 milliárd forint - és a létszámcsökkentéshez kapcsolódó végkielégítések és elhatárolások nélkül 67,9 milliárd forint volt, rátája 42,1 százalék.

Christopher Mattheisen, a cég elnök-vezérigazgatója a jelentés szerint kifejtette: az első negyedéves kedvező csoportszintű bevétel-növekedés a közelmúltban megvásárolt informatikai és rendszerintegrációs társaságok konszolidálásának és a TETRA szolgáltatásból származó bevételeknek köszönhető.

Az elnök-vezérigazgató a jelentés szerint az EBITDA kismértékű csökkenését a vizsgálattal és a létszámcsökkentéssel kapcsolatos költségekkel magyarázta.

A nettó adósságállomány 283,2 milliárd forintra nőtt. A hitelek az akvizíciók finanszírozása és a 2005. év utáni osztalék 2007. januárban történt kifizetése következtében emelkedtek. A nettó eladósodottsági ráta március végén 31,7 százalék volt.

A vezetékes szegmensből származó bevételek az első negyedévben 76,56 milliárd forintot tettek ki. A vezetékes szolgáltatásokból származó internet-bevételek 2007 első három hónapjában 13,9 milliárd forintot értek el a 2006 azonos időszaki 11,5 milliárd forinttal szemben. A gyorsjelentés szerint a növekedést az ADSL csatlakozások, valamint az internet és a kábelnet előfizetők számának jelentős emelkedése indokolja a magyar vezetékes szolgáltatásoknál.

A magyarországi ADSL csatlakozásainak együttes száma 551.129 volt 2007. március 31-én az egy évvel korábbi 370.362-höz képest. A T-Online internet csatlakozásainak száma 30,6 százalékkal 454.455-re nőtt az előző évhez viszonyítva.

Magyarországon a vezetékes szolgáltatásokból származó bevételek 2,4 százalékkal csökkentek elsősorban a mobil-helyettesítés valamint az alternatív és kábelszolgáltatók miatti forgalomcsökkenés következtében.

Macedóniában a vezetékes szolgáltatásokból származó bevételek 3,7 százalékkal 10,2 milliárd forintra csökkentek az erős mobil-helyettesítés és a kibontakozó vezetékes verseny miatt. Az internet-szolgáltatásokból származó bevételek növekedése csak részben ellensúlyozta a csökkenést.

Montenegróban a vezetékes bevételek 3,2 százalékkal 4,4 milliárd forintra nőttek az első negyedévben, mivel a nagykereskedelmi és szélessávú szolgáltatásokból származó bevételek emelkedése sikeresen ellensúlyozta a kiskereskedelmi hangforgalom csökkenését.

A mobil távközlési szolgáltatások bevételei március 31-ig 75,7 milliárd forintot értek el a 2006. azonos időszaki 70,2 milliárd forintos bevétellel szemben. A mobil bevételek növekedését elsősorban a Magyar Telekom csoport valamennyi mobilszolgáltatójánál elért magasabb hang alapú forgalmi bevételek okozták.

A 100 lakosra jutó mobil vonalszám 99,9 százalékot ért el Magyarországon. A T-Mobile Magyarországnak 44,5 százalékos piaci részesedése van. A T-Mobile Magyarország átlagos előfizetői száma egy év alatt 5,8 százalékkal nőtt. A szerződéses előfizetők aránya március 31-re az előző évi 32,1 százalékról 35,7 százalékra nőtt, mivel a kártyás előfizetők egy része áttért valamelyik kedvezőbb szerződéses tarifacsomagra.

A T-Mobile Macedónia hang alapú kiskereskedelmi bevételeinek emelkedése elsősorban a mobil előfizetők magasabb átlagos számának és a magasabb fajlagos forgalomnak köszönhető, amelyet részben ellentételeztek az alacsonyabb tarifák.

A T-Mobile CG teljes bevétele 3,3 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban 2,6 milliárd forint volt. Előfizetőinek száma több mint 342 ezer fő volt, míg 2006 azonos időszakában 203 ezren voltak.

A társaság jegyzett tőkéje nem változott az előző év azonos időszakához viszonyítva, az első negyedév végén 104,277 milliárd forintot tett ki. Saját tőkéje azonban a tavalyi 554,247 milliárd forintról 541,326 milliárd forintra csökkent.

A társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, szerdai záró ára 1.045 forint volt. Az elmúlt 12 hónapban 757 forint és 1.073 forint között mozgott a papír ára.
 
 
 

Belépés

 

 

Regisztráció