A digitális bűnözés éve

Döbbenetes mértékben megugrott az előző évekhez képest a digitális károkozás mértéke 2006-ban: a Panda felmérése szerint a digitális bűnözés („cyber crime”) aránya tavaly 172%-kal nőtt. Gyakorlatilag senki sincs biztonságban, akinek Windows operációs rendszerű számítógépe van.
– Lassan veszélyesebb lesz az internetre kimerészkedni, mint egy nagyváros utcáira éjszaka – ironizált Sándor Zsolt, a Panda Software Hungary ügyvezető igazgatója. Az IT-biztonságtechnikai cég adatai szerint az előző évekhez képest tavaly 172%-os növekedés volt tapasztalható a különféle rosszindulatú kódok fertőzési arányában, ami már önmagában is sokatmondó adat. Még ennél is ijesztőbb, hogy a támadások konkrét formát öltöttek, és igazodtak a valós életben fellelhető bűnözési motivációkhoz: a “digitális bűnözők” manapság már ugyanúgy a pénzünkre pályáznak, mint a valós térben tevékenykedő társaik.

– A legveszélyesebb ezzel kapcsolatban az, hogy egy-egy ilyen támadást jó eséllyel észre sem vesz a károsult. Mintha valaki besurranna a házunkba, eltulajdonítaná értékeinket, mi viszont csak napokkal később vennénk észre – kommentálta a helyzetet a Panda magyarországi vezetője. A számítógépes programok útvesztőjében csak egy szakértő ismeri ki magát teljes biztonsággal – az egyszerű felhasználóknak csak megfelelő programokkal van esélye.

Telepített védőprogramok nélkül óriási veszélynek teszi ki magát az, aki az internetre kapcsolódik; ha azonban egy másodvéleményre van szüksége, vannak ingyenesen elérhető “átvilágító-programok” az interneten, amelyekhez fordulni lehet. A Panda NanoScan nevű alkalmazásának béta-verziója is ilyen; különlegessége, hogy nem kell telepíteni, és kevesebb mint egy perc alatt felderíti a behatolókat. Akkor sem jön zavarba, ha olyan kártevőre bukkan, amely nem szerepel a több, mint 600 ezres listáján; TruPrevent technológiának köszönhetően a még ismeretlen programokat is tetten éri.

Komolyabb banki tranzakciók, érzékeny adatok küldése és fogadása előtt nem árthat egy-egy “másodlagos vizsgálat”, hiszen az ördög sosem alszik.

A szolgáltatás elérhető a www.nanoscan.com oldalról.
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció