Sun: elkészült a Neptune, célegyenesben a Rock, megújulnak az UltraSparc T1 alapú rendszerek
2007. január 25.
A Sun sikeresen felkészült az új „Rock” kódnevű processzor sorozatgyártására, bemutatta a világ első CMT-re optimalizált ASIC áramkörét (kódnevén „Neptune”), és bejelentette, hogy tovább javítja a Sun Fire T2000 kiszolgálók teljesítményét, bővíthetőségét és teljesítmény/fogyasztás mutatóját.
A Sun új CMT-termékeiA Rock, a Neptune és a továbbfejlesztett Sun Fire T2000 kiszolgálók révén a Sun tovább erősíti a vezető szerepét a többszálas hardverek terén.
A Rock processzor a Sun következő generációs, csúcskategóriás Sparc CMT-terméke, melynek tervezésénél az alapoktól fogva arra törekedtek, hogy valóra váltsák a többszálas architektúra ígéretes lehetőségeit a csúcskategóriás rendszerekben. Ez a fontos mérföldkő igazolja, hogy a Sun jó úton halad a Rock alapú szerverek 2008 második félévére tervezett bemutatása felé.
A Neptune a világ első CMT-re optimalizált ASIC-áramköre, amely egy 10 gigabites, többportos Ethernet hálózati csatoló. A Sparc vagy x64 alapú többmagos, többszálas rendszerekben a Neptune-tól, a Sun jelenlegi kínálatához képest, mintegy négyszeres alkalmazásszintű teljesítménynövekedést és a versenytársak termékeihez képest jelentősen magasabb átviteli sebességet várnak.
A Sun Fire T2000 továbbfejlesztései: a Sun a 64 gigabájtos memóriaméret támogatásával és az új, gyorsabb, 1,4 gigahertzes UltraSparc T1 Niagara processzorral javítja Sun Fire T2000 kiszolgálóinak teljesítményét, bővíthetőségét és teljesítmény/fogyasztás mutatóját. A Sun a meglévő és az új rendszerekhez egyaránt kínál 64 gigabájtos memóriatámogatást; a memóriaigényes alkalmazások teljesítménye így akár 20 százalékkal is nőhet, a T2000 szerverek pedig jobban terhelhetők, és több alkalmazást képesek kiszolgálni. Ez különösen ott előnyös, ahol a különböző gépeken működő rendszerek üzemeltetését egyetlen szerverre kívánják összevonni.
Az 1,4 gigahertzes UltraSparc T1 processzor feldolgozási teljesítménye a korábbi tesztekben 30 százalékkal is túlszárnyalta a jelenlegi 1,2 gigahertzes processzorét. Mindeközben a versenytársak jelenlegi termékeihez képest kétszeres teljesítményt és ötszörös teljesítmény/fogyasztás mutatót ért el a Sun a fejlesztés révén. A helyigényt, fogyasztást és teljesítményt összevető SWaP teljesítmény teszten a konkurenciához képest elért kilencszeres mutató pedig önmagáért beszél. Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően a felhasználók képesek lesznek áttörni azokat az energiafogyasztási, hűtési és helyigénykorlátokat, amelyekkel ma számos adatközpont küzd. Ezáltal a korszerű többszálas rendszerek szolgáltatásait nagyságrendekkel többen vehetik igénybe, a vállalatok pedig milliókban mérhető megtakarításokat érhetnek el az üzemeltetési költségek terén.
A Sun jól halad a Niagara 2 fejlesztésével is, és tartani tudja a 2007 második felére tervezett első szállításokat.
Kapcsolódó cikkek
- Jönnek a 65nm-es nagy teljesítményű szerver CPU-k
- Sikeresen fut a Solaris a Sun Rock processzoron
- Nagy teljesítményű 8- és 16 magos Sun CPU-k
- Sun szerverek Intel processzorokkal
- A Sun bemutatta az új CMT processzorokat
- 4-5-6 GHz-es processzorok az ISSCC 2007 konferencián
- Sun Rock processzor 16 maggal
- A Sun Niagara 2 processzor újabb részletei
- Új nagy teljesítményű Sparc processzorok a láthatáron
- A Sun elkészült az UltraSPARC T2 "CoolThreads" processzor végleges terveivel