Miért fontos a távmunka?
2006. november 18.
2006. november 15.-én tartotta „Okos Gazdálkodás Humán erőforrásokkal – a távmunka vállalkozói szemmel” elnevezésű Országos Konferenciáját a Magyar Távmunka Szövetség. A rendezvényen meghívottként megjelent Simon Gábor, a Távmunka Tanács elnöke, Bihary Pál, a Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központ igazgatója, valamint több minisztérium, vállalat és civil szervezet vezető tisztségviselői.
A konferenciát dr. Horváth Elek, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke nyitotta meg, aki hangsúlyozta a Távmunka Szövetség civil értékeit, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy a távmunka alkalmazása akkor válhat széleskörűvé, ha a távmunka alkalmazása a gazdaság szereplőinek széles köre számára elfogadottá válik. Ezt a folyamatot konzultációk, együttműködési megállapodások segíthetik, valamint fontos az ismeretek átadása és az ismeretek oktatása is.Az elnöki megnyitót követően Simon Gábor tartott előadást a távmunka jelentőségéről és a távmunka fejlesztésével kapcsolatos állami célokról. Simon Gábor elmondta, hogy a következő években az állam EU-forrásokból, például az EMEROP program keretében fogja támogatni a távmunkát. Az egyes intézkedések pontos kidolgozása folyamatban van.
Simon Gábor előadását követően Gelencsér Andrással, az észtországi illetőségű Cvcentrum.hu nemzetközi álláskereső portál portáligazgatójával készített online videointerjút Déri Tamás. Magyarországon a Távmunka Szövetség alkalmazott elsőként olyan technikai megoldás, amely élt az online interjú lehetőségével. Budapest és Észtország között a videokapcsolat jól működött. Az interjúból kiderült, hogy az észtországi munkaerőpiac hasonló gondokkal küzd, mint a magyar munkaerőpiac. Az álláskeresés online formája azonban igen népszerű. A portálon keresztül sokan meg tudják maguknak találni a megfelelő munkahelyet.
A szolgáltatások között újdonság volt a Nationgate online tolmács szolgáltatása. Az internetes eszköz tolmács szolgáltatást biztosít bármilyen nyelvről, bármilyen nyelvre. A megoldás kifejezetten költségkímélő, hiszen a tolmácsot kizárólag a tolmácsolás időtartamára kell megfizetni, az utaztatás, szállás, étkezés költségeit megtakaríthatják a felhasználók. Az igényeket 72 órával az esedékesség időpontja előtt kell jelezni. A szoftver további verziói már konferencia-, illetve videotolmács-szolgáltatásokat is tudnak majd biztosítani a tervek szerint.
Az Avaya Magyarország Kft. az ip telefónia eszközeit mutatta be a helyszínen jelenlévő 150 érdeklődőnek.
Az Innocenter Kht. képviseletében Péterné Czakó Edit tartott igen érdekes és egyedülállóan színvonalas előadást a Tessedik Sámuel Digitális Iskolahálózat működéséről.
A távmunkát segítő megoldásokat, alkalmazásokat mutattak be a Telindus Belgacom ITC, a HIS IT-Security Kft., a Hewlett-Packard Magyarország Kft. és a T-Mobile előadói. A prezentációk mindegyike rámutatott arra, hogy a távmunka alkalmazásához már az átlagos felhasználó számára is minden eszköz és szolgáltatás elérhető áron hozzáférhető.
A PricewaterhouseCoopers Kft. részéről Forgács Tamás tartott előadást a távmunka bevezetésének lépéseiről, az Implementáció folyamatáról. Déri Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnökségi tagja, a karriertervezes.hu portál munkatársa az atipikus munkavégzéssel kapcsolatos jogszabályi előírásokkal ismertette meg a hallgatóságot. Kádár Miklós a Netgrál Kft. képviseletében a munkaerő kiválasztásának logikus folyamatát mutatta be. Kádár Miklós felhívta a figyelmet a munkaerő-szervezés fontosságára. Hangsúlyozta: hatalmas mennyiségű idő, energia és pénz takarítható meg csupán odafigyeléssel és gondossággal. Elmondta, alig van ma Magyarországon olyan cég, amelynek a munkatársai fel tudnának legalább öt olyan dolgot sorolni, amellyel az őket alkalmazó cég foglalkozik.
A Magyar Távmunka Szövetség a rendezvény szünetében sajtótájékoztatót tartott. A jelen lévő újságírók előtt Horváth Elek, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke hangsúlyozta a szervezet jelentőségét. Hangsúlyozta: szükség van az atipikus foglalkoztatás, azon belül is a távmunkavégzés fogalmainak egységes értelmezésére, etikai normák megteremtésére, a gyakorlati tapasztalatok elérhetővé tételére, érdeklődők szakszerű támogatására. A vállalkozásoknak, az intézményeknek segítséget kell nyújtani a távmunka meglevő szerezeti keretbe történő integrálásában, olyan megoldásokat és gyakorlati tapasztalatokat kell elérhetővé tenni, amelyek nagyban segítik a távmunka munkaszervezési mód költséghatékony alkalmazását, valamint az ICT eszközökkel történő adatcserét, adatfeldolgozást és kommunikációt.
Horváth Elek felhívta a figyelmet a távmunka vidékfejlesztésben és vidéki foglalkoztatásban várható kiemelt szerepére, valamint a nemzetközi távmunka révén történő munkahelyteremtésre is. A nemzetközi tapasztalatok és hazai várakozások egyaránt a távmunka nagyobb arányú elterjedését prognosztizálják, amelyeket segíthet az Új Magyarország Program hamarosan megjelenő humánerőforrás-, gazdaság és vidékfejlesztést támogató pályázatai.
Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség szakmai alelnöke a sajtótájékoztatón bemutatta a szövetség most megjelent információs füzetét. Ez a füzet tömören, lényegre törően mutatja be távmunka alapfogalmait és kritikus pontjait, információt nyújt a távmunka előnyeiről, hátrányairól, bevezetésének folyamatáról, a felmerülő költségekről és a lehetséges megtakarításáról.
Forgács Tamás beszámolt arról, hogy befejeződött az ország első kistérségi távmunka stratégiájának kidolgozása, amelyet egy ROP projekt keretében a szövetség támogatásával a Nagykátai Kistérség készített el. Kiemelte továbbá, hogy a szövetség részvételével Örkény községben megkezdődött egy Távmunka Ház kialakítása, amely mintaprojekt kíván lenni a vidéki foglalkoztatást elősegítő távmunka gyakorlati alkalmazásra. Megemlítette továbbá, hogy a projektek mellett együttműködés indult a Csikszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel is egy távmunka ház megvalósítására.
Forgács Tamás bejelentette, hogy hamarosan megújul a Magyar Távmunka Szövetség honlapja, amely ezentúl portál rendszerben, több információs tartalommal és interaktív szolgáltatásokkal áll majd az érdeklődők szolgálatába. Forgács Tamás végül megemlítette, hogy a Magyar Távmunka Szövetség széles körű felmérést kezdett a munkaadók körében, a munkaadók távmunkával kapcsolatos ismereteinek és igényeinek elemzésére. A kérdőívek értékelését a szövetség a honlapján teszi majd közzé.
Ezt követően Déri Tamás röviden ismertette a Magyar Távmunka Szövetség hamarosan megjelenő pályázati felhívását. A pályázatot az ICT eszközök használatával rugalmasan, távoli helyről történő - atipikus - munkavégzés fejlesztésének ösztönzésére, a távmunka és a telekooperáció népszerűsítésére, a nem tipikus munkahelyek kialakításával kapcsolatos ismeretek terjesztésére, a családbarát munkahelyek kialakításának ösztönzésére, valamint a munkavégzés hatékonyságának növelésének céljából hirdeti meg stratégiai partnereivel együtt a Magyar Távmunka Szövetség. A pályázattal kapcsolatos részleteket a szövetség weboldalán teszik közzé.
A rendezvényről a TvNet Kft. egész napos internetes közvetítést adott. A rendezvény ideje alatt a Skylightsoft csapata SMS-fal szolgáltatást biztosított, ahova a nap folyamán számos kérdés érkezett. Az érdeklődők leggyakrabban a támogatási lehetőségek felől, illetve a munkához jutás esélyéről kérdezték a szakértőket.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar Távmunka Szövetség - az idén is lesz szakmai műhely
- Konferencia a távmunkáról, vállalkozóknak és intézményeknek
- Sikeres távmunka-foglalkoztatás a HUMANsoft-nál
- Távmunka Szakmai Műhely rendezvények
- A cégek többsége még idegenkedik a távmunka alkalmazásától
- Távmunka - a legkedvezőbb megoldás
- Távmunka-technológiai bemutató
- Az IT-biztonsági megoldások és a távmunka alkalmazása a hazai vállalatoknál
- Megalakult a Magyar Távmunka Szövetség
- OGY - távmunkáról szóló törvénycsomag - általános vita