Honlap-minősítő programot indított az MTE
2007: a gyermekbarát internet éve
2006. október 17.
Az MTE által felkért szakértők már több tucat honlap minősítését elvégezték. A minősített honlapok listája elérhető a www.bigyoo.hu honlapon. A kezdeményezők várják további, magukat minősíttetni – és a „gyermekbarát honlap” logót megjeleníteni – kívánó tartalomszolgáltatók jelentkezését.
A kezdeményezésben résztvevő szervezetek arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy a kiskorúak biztonságos internet-használatát semmilyen szabályozás nem tudja önmagában garantálni, annak legfontosabb feltétele a tudatos szülői-nevelői irányítás, a megszerzett felhasználói tapasztalat átadása családi és iskolai közösségekben.
A kezdeményezés figyelembe veszi a kiskorúak internet-használatával kapcsolatos vélt vagy jogos félelmeket, mivel a fiatalkorúakra ártalmas tartalmak - az internet felépítéséből adódóan - nem határolhatóak el élesen, és tudatos keresés nélkül is beléjük lehet botlani. A televíziós műsorszórásban alkalmazott gyermekvédelmi módszerek (adásidő meghatározása, optikai jelzés stb.) az interneten nem - vagy csak körülményesen és alacsony hatásfokkal - alkalmazhatók. Ezért szükséges egy olyan minősítési rendszer kidolgozása, amely lehetővé teszi a kiskorúak számára az internet biztonságosabb használatát, a hasznos tartalmak és funkciók megismerését.
A program másik fontos célja a gyermekbarát tartalomfejlesztés támogatása. A kezdeményezők meggyőződése szerint az eddiginél nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy minél több értékes, gyermekeknek szánt magyar nyelvű tartalom legyen elérhető a világhálón. A program keretében az MTE és partnerei meg kívánják nyerni a jelentősebb hírközlési, informatikai és médiapiaci szereplőket, hogy támogassák a kezdeményezést, akár saját webes jelenlétük gyermekbarát tartalommal, történő bővítésével, akár azzal, hogy közreműködnek művelődési és közintézmények (múzeumok, színházak, stb.) gyermekeknek szánt tartalmainak és szolgáltatásainak fejlesztésében.
Ahogy már sok helyen (bankoknál, önkormányzatoknál stb.) gyereksarkokat alakítottak ki, ennek mintájára a következő lépés annak biztosítása lehetne, hogy az egyre több helyen elérhető számítógépes terminálokon minél több színvonalas gyerekoldalhoz lehessen hozzáférni. Emellett a „2007 – a gyermekbarát internet éve” program keretében pályázatot kívánnak kiírni művelődési és közintézmények számára az adott intézmény már létező honlapján új, kifejezetten gyermekeknek szánt tartalmak megjelenítésére. Az elképzelések szerint a tartalomfejlesztések a leginkább érintettek, az internetes tartalomfejlesztés iránt érdeklődést tanúsító tehetséges gyerekek és fiatalok bevonásával történne.
Kapcsolódó cikkek
- Fizetni vagy nem fizetni – ez itt az info-kérdés
- Az internetes cenzúra terjedésére figyelmeztet az Amnesty International
- Új internetes hírportál indult Békésben
- Internetes szerzőijog-védelmi szolgáltatást vesz igénybe az AP hírügynökség
- Növekvő netcenzúra világszerte
- Fiatalok a fókuszban az Információs Társadalom Világnapján
- Mobil tévézésben még elsők lehetünk
- A digitalizáció esélyt ad az új médiapolitikára
- Kelemen László lett az "Év információbiztonsági újságírója"
- MTE- kerekasztal az audiovizuális média-szolgáltatási irányelvről